2019 Yılının En Çok İzlenen 10 Oyunu


2020 yılına geri sayım başladı. Geriye dönüp baktığımızda yayın platformları adına oldukça haraketli bir yılı geride bıraktığımızı söylemek mümkün. Platformlar arasındaki rekabet gittikçe sertleşse de izlenme sayılarının, izleyicilerin ve yayıncıların sayısı artmaya devam ediyor.
Twitch, zirvedeki yayıncılarının bir kısmını başka platformlara kaptırmasına rağmen zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. StreamElements ve Arsenal.gg'nin platform üzerinde yaptığı araştırmaya göre 2019 yılında Amazon'un yayın platformu neredeyse üç kat genişleyerek 523 milyon izleyici sayısına ulaşmış durumda.
Geçtiğimiz seneye göre pek çok yeni yayıncıya sahip olan platform üzerinde izlenen oyunlar arasında da değişimler yaşanmış. Örneğin 2018 yılında 416 milyon saat izlenme rakamı ile beşinci sırada bulunan PUBG, 2019 yılında ilk on oyun arasına bile girememiş.
Hearthstone'un 217 milyon saat ile 10. olduğu düşünülürse, PUBG'nin neredeyse yarı yarıya düşüş yaşadığı söylenebilir.

Bir diğer önemli değişim ise geçtiğimiz seneyi kasıp kavuran Fortnite'ın tahtını, bu sene 10. yılını kutlayan League of Legends'a kaptırmış olması. Geçtiğimiz sene 1 milyar saati aşan izlenme rakamları ile rekor üstüne rekor kıran Fortnite, yüzde 28'lik düşüş ile ikinci sıraya gerilemiş durumda. Birinci sırada bu kez 990 milyon saat ile LoL bulunuyor.
En büyük başarı ise yıl içinde RP modu ile tekrar gündeme oturan GTA V'ten gelmiş. İzlenme sayısında tam yüzde 277'lik rekor bir yükselme gören oyun, 523 milyon saat izlenme rakamıyla dördüncü sıraya oturmayı başarmış.

2019 Yılının En Çok İzlenen Yayıncıları2019 Yılında En Çok Hangi Yayın Platformları Kullanıldı ?


İzleme saatlerine gelince Facebook Gaming, %210 oranında bir büyüme ile geçtiğimiz yıla kıyasla en çok artışı yaşayan platform oldu. Facebook Gaming’in hemen arkasından gelen Mixer, %149 büyüme oranıyla ikinci sırada yer almaktadır. Ama henüz Twitch ve Youtube göre oldukça gerideler.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar