Google Fuchsia OS Nedir Bilmeniz Gereken Her Şey


Android’in Yerini Alacağı İddia Edilen Fuchsia OS Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Google'un hali hazırda 2 işletim sistemi bulunmaktadır Android ve Chrome OS şuanda geliştirilmiş ve hala geliştirilmektedir olan bu işletim sistemleri Google'un en iyi ve en bilinen işletim sistemleridir. Bu işletim sistemlerine yeni bir üye daha katıldı o da Fuchsia OS gelin hep birlikte yeni çıkacak olan bu işletim sistemini inceleyelim ve bilgi sahibi olalım.

Öncelikle Fuchsia OS Nedir?

Fuchsia OS, Android ve Chrome OS gibi Linux tabanlı bir işletim sistemi değil. Google'un yeni geliştirdiği ve hala gelişmekte olan Magenta adındaki kernel'i kullanıyor. Google'un açıklamalarına göre Magenta, bilgisayarlar ve telefonlar için geliştirildi. O yüzden Fuchsia OS hem akıllı telefonlarda hem de bilgisayarlarda görmeyi şaşırmamamız gerekiyor.

Fuchsia sürümü, başlangıç ekranını tamamen farklı bir tasarımda sunuyor. Kullanım ekranı, büyük bir kaydırma listesi gibi tasarlanmış ve resminiz, şehriniz, şarj durumunuz merkezde yer alıyor. Bunların üzerinde hikayelere ait kartlar ya da en son kullanılan uygulamalar yer alıyor. 

Fuchsia OS Hangi Cihazlarda Çalışacak?

Bazı kaynaklara göre Fuchsia, Google’ın tüm ekosistemini tek bir işletim sisteminde toplama girişimi olarak değerlendiriliyor. Yani Fuchsia, akıllı telefon, akıllı hoparlör, dizüstü bilgisayar ve daha birçok cihazda yürütülebilecek. Öncelikle Fuchsia’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde akıllı hoparlörlerde ve diğer akıllı ev cihazlarında kullanılmaya başlanacağı, Android’in yerini almadan önce dizüstülerde de kullanılacağı konuşulanlar arasında.

Fuchsia OS Daha Güvenilir Olacak

Fuchsia’nın Android’ten daha sıkı güvenlik özelliklerine sahip olacağı da konuşuluyor. Güvenliği güçlendirmek için şifrelenmiş kullanıcı anahtarlarının yazılımın içinde de yer alması planlanıyor. 


Neden Android’in Yerine Gelecek

Google, fazlasıyla asabi bir hareketle, yeryüzündeki bütün cihazların beynine girmeye hazırlanıyor. Hoparlör, televizyon, klima ve hatta tost makinesi bile bir işlemciye sahipse Fuchsia OS kullanacak. Hatırlarsanız Android’de böyle bir durum çok mümkün değil. Farklı yeteneklere sahip iki kategorideki cihazların aynı işletim sistemini kullanması ise büyük avantaj. Zira aynı işletim sistemi, kullanımı kolay ve hızlı kılan özellikleri mümkün kılabilir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar