Yerli Otomobil Neden İtalya'da Üretildi ?

Türkiye'de Değil de Neden İtalya'da Üretildi?

Bu durumun asıl sebebi İtalya'nın çok daha gelişmiş teknolojilere sahip olması değil. Türkiye'de birçok markanın fabrikası olması ve bu fabrikalarda sürekli ve yoğun otomobil üretimi yapılması. Böylesine yoğun bir sektörde prototip üretmek için herhangi bir değişiklik yapmak sandığımız kadar kolay değil. 

Ülkemizde hali hazırda üretim yapan otomotiv sektörü bulunmaktadır. Bu sektör örneğin Ford Eskişehir fabrikası a modelini üretirken tüm üretim planlamasını ve bant düzenini buna göre oluşturur. Siz bu düzende bir taşı bile değiştiremezsiniz

Bu sebeple A modelinin üretildiği bantta, "dur bir 2 gün de ben prototip üreteyim" diyemezsiniz. Daha teknik açıklamak gerekir ise. Bir plazma kesim makinası bilgisayar kontrollüdür. 6 mm sd37 çelik kesimi için programlanmış bir makina 8 mm çelik kesmez bunun için amperi dahil

Pek çok değişiklik yapmak zorundasınız. Bir bant ise bunun gibi onlarca makina ve robottan oluşur yani kısacası hepsini yeniden programlamanız ve işiniz bitince düzeltmeniz gerekir bunu yapmanın ortalama maliyeti işleyen bir fabrikada size milyonlarca dolardır
Çünkü hem adamın mevcut üretimini durdurmak, hem yeniden tüm bandı bozmak sonrasında da bu bozduğunuz bandı tekrar düzeltip açığı da tamamlamak zorundasınız ki bu imkansızdır.

Bunun yanında böyle bir işlemi yapmak fabrika Türkiye'de bile olsa koç grubunun yetkisini fersah fersah aşar bunun için merkezden izin almak zorundasınız. Çünkü ürettiğiniz ürünler Türkiye için değil dünya pazarına giden siparişlerdir.

İtalya'da ise sadece bu iş ile uğraşan tasarım araçlar imal eden custom üretim bantları vardır. Bunlar seri ürerim yapmaz ve gerektiğinde kişiye özel tasarım ve imalat yaparlar. Bknz: Arapların yaptırdığı custom dizaynlar buna bir örnek de brabus gibi özel çalışan yerlerdir.


Peki Sanayide Niye Yapmadık ?

Çünkü sanayide yapılan bir ürün endüstriyel değildir. Her ürün farklı olacağından dolayı ister istemez ne test amaçlı ne de sertifikasyon için kullanılamaz.


Neden Tasarımını İtalya'ya Yaptırdık ?

Tasarım dediğiniz şey görselliktir ve bir araç imal edilirken satış en önemli unsurdur. Bilinen bir tasarımcı marka imajını da satış potansiyelini de artırır. Kendinizi kanıtladıktan sonra özgün görselleri kendiniz de yapabilirsiniz.
Buna en güzel örnek tekstil sektöründe bir dostumuz da söylemiş mesela Desa, Louis Vuitton firmasına fason ürerim yapar. Ancak LV bu ürünü 6000 dolara satarken Desa 300 dolara satar halbuki aynı kalite aynı fabrika aynı ürün işte sebep budur.


Lansmanda Niye Batarya'dan Fazla Söz Edilmedi ?

Bunu tam olarak bizde bilmiyoruz umarım bataryaları'da Türkiye tarafından üretimi yapılır. Elektrikli otomobilin en önemli olayı bataryalarıdır tasarımını ve yazılımsal özelliklerini bir kenara bırakalım çünkü elektrik otomobillerde en rekabette sizi başkalarından ayıran öne geçirebilecek ne sizi tasarım ne de onların üretilebilmesi burada bizi farklılaştıracak tek şey pil teknolojisidir. Umuyoruz ki bu konu hakkında çalışmalar yapılmıştır ve Bursa'da açılacak yerli otomobil fabrikasında bataryaları'da üretelim. 2020 Yılında sorularımızın cevaplarını da nispeten almış olacağız sorularımızın cevabını Yerli Otomobilin fiyatı her şeyi açıklayacaktır. Çünkü Batarya teknolojisini dışarıdan ithal edersek otomobilin fiyatı ülkemize göre daha pahalı olacaktır. Ama biz üretmişsek diğer elektrikli otomobillere göre daha ucuz olacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar