5G Nedir ve Ne Zaman Gelecek?

Yıllarca süren test ve deneylerden sonra, beşinci nesil telekomünikasyon sistemlerinin (5G), 2020 yılında Avrupa'da büyük ölçekte piyasaya sürülmesi planlanıyor.


5G nedir?

5G ağları, yeni nesil mobil İnternet bağlantısını temsil eder. Ultra yüksek bant genişliği ve akıllı telefonlar ve diğer cihazlarla daha güvenilir bağlantılar sunacak. 4G'den en az 100 kat - ve 1.000 kat daha yüksek - yüksek çözünürlüklü filmlerin yalnızca saniyeler içinde indirilmesine izin veren bir teknoloji olucak.

Ne gibi avantajlar getirecek?

5G, milyarlarca cihazın sürekli bir internet bağlantısına bağlı olacağı bir dünya için tasarlanmıştır.

5G ağını destekleyen ilk cep telefonları geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Avrupa'da mevcut. Birçok ülkede, ilk ağ altyapıları da tamamlanmıştır.

Avrupa Komisyonu "Önümüzdeki on yılda dijital ekonomi ve toplumun en kritik yapı taşlarından biri" olarak nitelendirdi.

Komisyon, 5G'nin - cihazların çok yüksek hacimli veri mesajlarını minimum gecikmeyle işlemesine izin veren hız ve düşük gecikmeli bağlanabilirliğinin - yapay zekanın yanı sıra bulut bilişimi de artıracağını söyledi.

Zamanla, tüm ekonomik faaliyetler, şirketlerin dijital dönüşümünü ve sonuç olarak dördüncü sanayi devrimini hızlandıran yeni 5G altyapılarından kullanacaktır.

Otomotiv, ulaşım ve dağıtım endüstrileri, altyapı ağları ve sağlık hizmetleri 5G'nin gelişiyle daha çok gelişecek sektörlerdir.

Sürücüsüz kamyonlar ve arabalar, "akıllı" binalar ve şehirler ve uzaktan tıbbi müdahaleler 5G sayesinde mümkün olan yeniliklerden sadece birkaçı.


Ne Kadar Beklemek Zorunda Kalacağız?

5G teknolojisi şu anda dünya çapında geliştirilmektedir.

AB, en geç 2020'nin sonuna kadar 28 üye devlette 5G hizmetinin başlatılması ve ardından tüm kentsel alanlarda ve büyük alanlarda kesintisiz bir kapsama alanı sağlamak için hızlı bir birikim hedefi ile 2016 yılında teknoloji için eylem planını kabul etti. 2025 yılına kadar tüm avrupa ülkelerine ulaşması bekleniyor.

2014 ve 2020 arasında, blok 5G teknolojisine 700 milyon € harcadı ve özel sektörün 3 milyar € 'dan fazla yatırım yaptığı tahmin ediliyor. Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi Nokia, geçen yıl yaptığı açıklamada , 5G ağını geliştirmek için Avrupa Yatırım Bankası'ndan 500 milyon € kredi sağladığını açıkladı. Bu arada İsveçli Ericsson 250 milyon € temin etti .

Küresel Mobil Sistem Birliği (GSMA) tarafından yapılan bir analize göre, on yılın ortasında üç mobil bağlantıdan birinin beşinci nesil ağları kullanacağı tahmin edilmektedir. Özellikle, 5G teknolojisinin Avrupa'daki penetrasyonunun 2025 yılında% 31 olduğu tahmin edilmektedir ve bu da 217 milyon bağlantıya dönüşmektedir.

Antenler ve Frekanslar

5G tarafından kullanılan frekans dalgaları önceki sistemlere göre daha kısa menzile sahiptir. Bu, yere yakın daha fazla antene ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.

5G ağlarının (3.5 GHz ve 700 MHz) uygulama aşamasında kullanılan frekanslar, şu anda kullanılan frekanslardan biraz farklıdır, ancak bu, bu değişikliklerin antenlerin çalışma şeklini etkilediği anlamına gelmez. 26 GHz bant bir sonraki aşamada belirli servisler için kullanılacaktır.

5G Sağlığımız İçin Kötü mü?

Bu henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar hiç kimse bu soruya cevap veremedi. Birçoğu daha fazla anten gerektiğinde sağlık risklerinin orantılı olarak artacağını savunuyor.

Ancak bu antenler en son teknoloji antenler olmalı ve yayılan elektromanyetik radyasyon mevcut 4G / 3G / 2G şebekelerinin yaydığı seviyelerden önemli ölçüde düşük olmalıdır.

Yine de Avrupa'daki bazı gruplar, bu yılın başlarında "saygın enstitüler ve kuruluşlar tarafından yürütülen bilimsel çalışmaların sayısının mobil teknolojilerinin sağlık ve çevre için zararlılığı sürekli artırmaktadır. " açıklamasında bulundu.

AB Komisyonu'ndan geçen yıl yayınlanan bir raporda, "çalışmaların memeliler, kuşlar veya böcekler üzerindeki etkisinin henüz açık bir kanıtı bulunmadığı" belirtildi.

Yetkili, "5G teknolojisine maruz kalma kılavuzlarının geliştirilmesini bildiren açık kanıtların olmaması, istenmeyen biyolojik sonuçların ortaya çıkma olasılığını açık bırakıyor."

4G'nin Sonu mu?

Hayır, çünkü 5G dünya çapında hemen ve tekdüze uygulanmayacak, bu nedenle iki sistem birbiriyle birlikte var olmaya devam edecek, özellikle de tüm cihazlar 5G teknolojisine uyumlu değil

Yorum Gönderme

0 Yorumlar