Bilim Adamlarına Göre Hava Kirliliğini Azaltmak Depresyon Riskini Azaltıyor

Araştırmacılar, dünyadaki kirliliğin azaltılmasının depresyon riskinde önemli bir düşüşe yol açabileceğini belirtti.
16 ülkeden gelen verilerin analizinde, hava kirliliği ve bir akıl sağlığı sorunu arasında bir bağlantı olabileceğine dair kanıt buldular.
University College London'dan gelen ekip, uzun vadeli etkilere maruz kalanlar da dahil olmak üzere önceki çalışmalardan elde edilen verileri bir araya getirerek hava kirliliğine maruz kalmanın daha yüksek depresyon riski ile ilişkili olduğunu buldu.
Çalışmanın baş yazarı Dr Isobel Braithwaite, “Kalp ve akciğer hastalığından felce kadar çok sayıda fiziksel sağlık riski ve daha yüksek demans yani bunama riski ile hava kirliliğinin insanların sağlığı için kötü olduğunu zaten biliyoruz” dedi.
“Burada, hava kirliliğinin zihinsel sağlığımıza da büyük zarar verebileceğini ve nefes aldığımız havayı temizlemek için araştırmayı daha da acil hale getirebileceğini gösteriyoruz.”
Dünya Sağlık Örgütü ince partikül madde kirliliğinin (toz ve kurum gibi parçacıkların) metre küp başına 10 mikrogram (µg / m3) altında tutulmasını öneriyor.
Araştırmacılar, depresyon ile ilişkinin nedensel olması durumunda, bu kirliliğe küresel ortalama maruziyetin 44 µg / m3'ten 25 µg / m3'e düşürülmesinin dünya çapında depresyon riskinde %15'lik bir azalmaya neden olabileceğini yazdı.

Çevre Sağlığı Perspektifleri'nde yayınlanan çalışma aynı zamanda elbette partikül hava kirliliği miktarı ile intihar sayısı arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar da göstermektedir. Üç günlük bir süre boyunca bu tür kirlilik seviyelerinin yüksek olduğu günlerde intihar riskinin ölçülebilir derecede daha yüksek olduğu görülmüştür.
Çalışmanın arkasındaki ekip, hava kirliliğinin doğrudan zihinsel hasta sağlığına neden olup olmadığını henüz doğrulayamadıklarını, ancak olası nedensel mekanizmaları bozan kanıtlar olduğunu söyledi.

Dr. Braithwaite. “Kirli havadan en iyi partiküllerin beyne hem kan akımı hem de burun yoluyla ulaşabileceğini biliyoruz ve hava kirliliği artmış nöroenflamasyon, sinir hücrelerine zarar vermeye bağlı stres hormonu üretimindeki değişikliklerle ilişkili.” dedi 
Bu yılın başlarında Avrupa Çevre Ajansı , 2016 yılında Avrupa'da kötü hava kalitesinin yaklaşık 400.000 erken ölüme neden olduğunu bildirdi .
AB sağlık ajansı olan Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) raporda, "Hava kirliliği şu anda insan sağlığı için en önemli çevresel risktir." Dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar