Corona Virüsü Nedir Bu Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Corono Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, nadir durumlarda, bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırdığı durum ortaya çıkabilir. Yani hayvanlardan insanlara bulaşabilirler.


Corono Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı olan insanları daha kolay hasta edebilir. Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve birkaç gün sürebilen bir ateşlenme olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf, yaşlılar ve küçük çocuklarda, virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi bir solunum yolu hastalığına dönüşme şansı vardır.

MERS virüsü olarak da bilinen Ortadoğu Solunum Sendromu ilk olarak 2012 yılında Orta Doğu'da tespit edilmiştir ve aynı zamanda solunum problemlerine neden olur, ancak bu semptomlar çok daha şiddetlidir. CDC'ye göre, MERS hastalığına yakalanan hastaların ¾'ü hayatını kaybetmiştir.
Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, solunum problemlerine neden olur, ancak aynı zamanda ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hastanın yaşına bağlı olarak, SARS ile ölüm oranı vakaların %0-50'si arasında değişmektedir, yaşlılar en savunmasız hastalardır.
Corono Virüsünün Tedavisi Var mıdır?
Corona virüsü için özel bir tedavi yoktur. Çoğu zaman, semptomlar kendi kendine kaybolur. Doktor reçetesi ile alınan ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar semptomları hafifletebilir.

Virüsün Yayıldığı Wuhan Şehri Hakkında
📌Nüfus: 10.8 milyon 📌Üç kent birleştirilerek oluşturuldu. 📌3500 yıllık tarihi var. 📌Çin'in en büyük tren tamir merkezi burada. 📌Kuşak Yol açısından önemli. 📌Budapeşte'ye yük treni başladı. 📌Havaalanı 20 milyondan fazla yolcu kullanıyor.
📌Dünyanın en büyük 42. kenti 📌Çin'in en büyük 7. kenti 📌Dünyanın en büyük 500 şirketinden 230'unun burada ofisi var. 📌Londra, Paris, Dubai gibi şehirlere Wuhan’dan direkt uçuşlar var. 📌Virüsün buradaki pazardan yayıldığı biliniyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar