En İyi 5 Savaş Dizisi

1- Game of Thrones / İmdb 9.4

17 Nisan 2011 tarihide başlayıp 8 sezondan oluşan Game of Thrones dizisi; George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı romanından uyarlandı ve daha sonra da kitap serisinden konuları işleyerek yoluna devam etti. Belki de gelmiş geçmiş dünyanın en çok izlenen dizisi olan Game of Throne ya da Türkçe adıyla Taht Oyuncları; bütünüyle izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarıyor. Fakat özellikle de Game of Thones dizisi konusuyla televizyon tarihine damgasını vuruyor.


Game of Thrones'un Konusu

Yazların ve kışların normalden farklı olarak, anormal derecede uzun sürebildiği, hatta bazen kışların bir ömür sürebildiği ilginç bir yurt, fitne fesatlarla doludur. Burada tamı tamına yedi krallık bulunmaktadır ve Starklar‘ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, bu yedi krallığı koruyan surun ardında bilinmeyen, tekinsiz güçler toplanmaktadır. Starklar’ın Lordu Eddart Stark’ın yakın arkadaşı Kral, eski kral eli ve Eddard Stark’ın akıl hocası ölür. Daha sonra kendisine gelen mesaj ile kendisinin kral eli olması istenir. Bu görevi pek hoşnut karşılamaz ama kabul eder.

2- Spartacus / imdb 8.5

İlk bölümü 27 Ocak 2010 tarihinde yayınlanan Spartacus dizisi Yeni Zelanda yapımıdır. Drama, aksiyon, macera türündeki dizi erotik ve şiddet içeriklidir. Dizi tam anlamıyla M.Ö. Romalılar’ın ve kölelerin hayatını anlatır.


Spartacus'un Konusu

Bu dizinin arkasındaki ilham kaynağı, Roma Cumhuriyeti aleyhinde köle ayaklanmasına yol açan Thracian Gladyatör Spartacus’dur. Trakyalılar çoğunlukla Trakya topraklarını yağmalayan Getae’ye karşı bir ayaklanma düzenleyerek Roma lejyonlarında yardımcı olarak görev yapacakları Claudius Glaber tarafından ikna edilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, Glaber, anlaşma konusunda ısrar ettikten sonra Getae’ten dikkatini Küçük Asya’daki Mithridates saldırısına çekmeyi başarır.

3- ROME / imdb 8.7

Öncelikle bu şaheser 2005-2007 yılları arasında gösterilen  HBO yapımı bir  dizi. Dönemine göre 100 milyon doları aşan geniş bir bütçeye sahip bu yapım, toplam 2 sezondan ve 22 bölümden oluşuyor.


Roma'nın Konusu

Spartacus severlere hitap eden Rome dizisi konusu içerisinde, Roma İmparatorluğu anlatılmaktadır. En güçlü dönemini yaşayan Roma İmparatorluğu, dışarıdan bakıldığı zaman oldukça iyi bir izlenim veriyor olsa da, aslında içeride birçok sorun yaşayan ve gerileme sürecinde olan bir imparatorluktur. İçerisinde meydana gelen çatışmalar ve sinsi planlar ile birlikte Sezar’ın 8 senelik mücadelesi bir sonuç vermiş ve Galya bölgesi alınmıştır. Savaşın sonucunda zafer ile birlikte elde edilen ganimetler ve askerler ile geri dönmeyi planlayan Sezar’ı, senato üyeleri istemez. Geri dönmesinden rahatsızlık duyan senato, yargılama tehditleri ile Sezar’ı korkutmaya çalışır. Sezar’ın yakın dostu olarak bilinen Pompey, bu durumu çözüme kavuşturacaktır. 13. Lejyon askerleri olarak bilinen bir ekibin başında yer alan Lucius Vorenus ve Titus Pullo lejyon bayrağının çalınması nedeni ile Galya’ya gönderilir ve asıl olaylar bu gelişme ile başlar. Dizide, Roma İmparatorluğu’nun önce bir çökme dönemini yaşaması ve ardından nasıl ayağa kalkacağı anlatılmaktadır. Rome dizisi konusu ile oldukça tarihi ve siyasi gelişmeler içermektedir.


4- Vikings / imdb 8.6


Vikings, tarihsel drama türünde bir Kanada-İrlanda ortak yapımı televizyon dizisi. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst'in yaptığı dizi History kanalında yayınlanmaktadır. ABD ve Kanada'da 3 Mart 2013 günü yayına başlamıştır. 

Vikings'in Konusu

Dizi izleyiciyi mükemmel bir gerçeklikle 8. Yüzyıla götürürken, tarihi ve geçmişte kurulan uygarlıkları merak eden izleyicileri büyük bir maceraya sürüklüyor. Barbar olarak bilinen Vikinglerin aralarına girdiğimiz, yaşamlarından kesitlere şahit olduğumuz, savaşlarında kendimizi en önde savaşıyormuş gibi hissettiğimiz bir diziye şahit oluyoruz. Genellikle efsanelere konu olan ve üzerlerine birçok kitap yazılan, birçok film çekilen bu barbar topluluk; haklarında birçok kez yazıldığı gibi geldikleri yerleri yakmaya, yağmalamaya ve karşılarına çıkan her şeyi yıkmaya devam ediyorlar.

5- Band Of Brothers / imdb 9.5

Kardeşler Takımı, tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan, II. Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi serisidir.


Band Of Brothers Konusu

ABD hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün eğitiminden başlayıp, 2. Dünya savaşında yaşanılanları anlatan dizi karakterlerinin savaş bittikten sonra ordudan ayrılmalarına kadar geçen süreci anlatıyor. Tarihte birçok dizi ve filme konu olan Normandiya çıkarmasına katılan Easy bölüğü, savaşın getirdiği yıkımla birer birer azalarak yollarına devam ediyorlar. Bu sırada bolca ölüm ve acıya tanık olan grup üyeleri savaşın nasıl bir cehennem olduğunu kavrıyorlar ve yaptıkları şeylerin gerekliliğini sorguluyorlar.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar