5G Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

5G Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

Hız

5G İnternet, 4G'den 10 kat daha hızlıdır. Yalnızca daha hızlı indirme süresi (10 saniyeden daha kısa bir sürede bir film indirmek) değil, aynı zamanda önceden imkansız görünen işlevsellik ve yaratıcılık yeteneği anlamına da gelir. 5G ile hayatımızda daha önce  hiç düşünemediğimiz çok çeşitli uygulamalar ve teknolojiler göreceğiz.

Gecikme Hızı

5G'nin gecikme süresi çok daha düşük, bu da cihazlarımızı kullanırken gecikmeleri önemli ölçüde azalttığını göreceğimiz anlamına geliyor. 

Kapasite ve Yoğunluk

5G ağları, mevcut 4G olanlardan daha fazla kapasiteye sahiptir; bu, ağların aynı anda daha fazla talep gören uygulamaları yönetmesinin mümkün olacağı anlamına gelir. Akıllı evleri, sanal gerçekliği, kendi kendini süren arabaları düşünün. 5G ile olasılıklar sonsuz, yaşam çok daha kolay.

Güvenilirlik

Bağlantıda daha az kesinti sağlayan 5G ile her zaman bağlantıda kalın. Hepimizin güvenebileceği daha güçlü, daha güvenilir bir ağ olacak.

Bataryaları Nasıl Etkileyecek?

Tüm bu artan hız, cihazlarınızın pil ömrünü azaltacak gibi görünse de 5G'nin daha düşük enerji tüketmesi ve pil ömrünü arttırması bekleniyor.

Antenler ve Frekanslar

5G tarafından kullanılan frekans dalgaları önceki sistemlere göre daha kısa menzile sahiptir. Bu, yere yakın daha fazla antene ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.

5G ağlarının (3.5 GHz ve 700 MHz) uygulama aşamasında kullanılan frekanslar, şu anda kullanılan frekanslardan biraz farklıdır, ancak bu, bu değişikliklerin antenlerin çalışma şeklini etkilediği anlamına gelmez. 26 GHz bant bir sonraki aşamada belirli servisler için kullanılacaktır.

5G Sağlığımız için Kötü mü?


Bu henüz bilinmiyor. Şimdiye kadar hiç kimse bu soruya cevap veremedi. Birçoğu daha fazla anten gerektiğinde sağlık risklerinin orantılı olarak artacağını savunuyor.

Ancak bu antenler en son teknoloji antenler olmalı ve yayılan elektromanyetik radyasyon mevcut 4G / 3G / 2G şebekelerinin yaydığı seviyelerden önemli ölçüde düşük olmalıdır.

Yine de Avrupa'daki bazı gruplar, bu yılın başlarında "saygın enstitüler ve kuruluşlar tarafından yürütülen bilimsel çalışmaların sayısının mobil teknolojilerinin sağlık ve çevre için zararlılığı sürekli artırmaktadır. " açıklamasında bulundu.

AB Komisyonu'ndan geçen yıl yayınlanan bir raporda, "çalışmaların memeliler, kuşlar veya böcekler üzerindeki etkisinin henüz açık bir kanıtı bulunmadığı" belirtildi.

Yetkili, "5G teknolojisine maruz kalma kılavuzlarının geliştirilmesini bildiren açık kanıtların olmaması, istenmeyen biyolojik sonuçların ortaya çıkma olasılığını açık bırakıyor."

Yorum Gönderme

0 Yorumlar