Almanya, Windows 7 için 887 Bin Dolar Ödeyecek


2009 yılında Microsoft tarafından çeşitli bilgisayarlarda kullanılmak üzere piyasaya sürülen Windows 7 işletim sistemi, geçtiğimiz günlerde yolun sonuna gelmişti.
Microsoft, 14 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı son güncelleme ile artık Windows 7 işletim sistemi kullanan bilgisayarlara destek vermeyi kesti.
Microsoft her ne kadar Windows 7 için desteğini kesse de Alman hükümeti henüz buna hazır değil. Hükümet, Windows 7'nin genişletilmiş güvenlik güncellemelerini alabilmek için Microsoft'a 887 bin dolar ödemeye hazırlanıyor.
Microsoft, kullanıcılara Windows 7 alternatiflerini seçmeleri için yaklaşık bir yıldan fazla bir süre verdi . Ancak bir Alman gazetesi olan Handelsblatt'a göre, Alman hükümeti hala 33 bin bilgisayarda Windows 7 kullanıyor.
Microsoft, Windows 7 desteğini sonlandırsa da  bazı kurum ve kuruluşlara, ücret karşılığında Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) adıyla en fazla 3 yıl boyunca yeni güncellemeler sunuyor. Ancak kurumlar, güncelleme istedikleri her bilgisayar için Microsoft'a ilk yıl 25 dolar ödemek zorunda. Daha sonraki 2 yılda ise bu ücret katlanarak artıyor.
Örneğin Alman hükümeti ile birlikte İrlanda Sağlık Hizmetleri de Microsoft'a 1.2 milyon dolar ödeyerek güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek.

Ülkemizde de Pek Çok Windows 7 İşletim Sistemini Kullanan Bilgisayar Bulunuyor

Yazılım devi Microsoft, teknik destek süresinin sona ermesiyle birlikte kullanıcılara belli bir ücret karşılığında uzatılmış teknik destek imkanı sunuyor. Alman Hükümeti’nin yaklaşık 30 bin Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarı için bu tutar yaklaşık 887 bin dolar civarında ediyor. Microsoft ilk yıl için yaklaşık 50 dolar fiyat istiyor. Bu fiyat sonraki yıllar için artıyor. Ülkemizde de pek çok kurumda Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayar olduğu düşünüldüğünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Microsoft’a uzatılmış destek paketi için ödeme yapıp yapmayacağı bilinmiyor. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar