Bilgisayarımı Nasıl Hızlandırırım?

Bilgisayarınızı 6 Adım da Hızlandırın

1) Disk Temizleme

Depolama disklerinde (C: D:) de birçok gereksiz dosya birikir. Bu sürücülerin içerisinde yüzlerce kullanılmayan dosya ve klasör birikebiliyor. Örneğin bir programı veya oyunu denetim masasından kaldırsanız bile bazı dosyaları silinmiyor ve hafızanızda yer kaplıyor. Bu durumun önüne geçip bilgisayarınızı hızlandırmak için disk temizleme işlemi yapabilirsiniz.
Bunun için Bilgisayar’a tıklayın ve temizlemek istediğiniz diskin üzerine gelip sağ tıklayarak diski temizle seçeneğine tıklayın. Daha sonra kısa bir taramanın ardından gereksiz dosyalar karşınıza çıkacaktır. Sol taraftan sistem dosyalarını temizleyi seçerek temizleme işlemini bitirebilirsiniz.
Sistem dosyalarını temizleye bastıktan sonra bulunan tüm çöplerini işaretleyip temizleme işlemini başlatın.

2) Bilgisayarınızın Dış Temizliğini Yapın

Bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli nedenlerden biri de sıcaklıktır. Fazla ısınan bir bilgisayar her zaman yavaş çalışır ve sistem performansı düşer.

Sıcaklığı düşürmek için ise mutlaka bilgisayarınızın fan bölgesini temizlemeli ve tozlardan kurtulmasını sağlamalısınız. Her ne kadar siz dışarıdan görmeseniz de bilgisayarınız içinde her gün o kadar toz birikiyor ki bu da hava kanallarının tıkanmasına sebebiyet vererek sıcaklık artışına neden oluyor.

3) Başlangıçta Bilgisayarınız ile Açılan Programlar

Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinin bir diğer unsuru başlangıç programlarıdır. Yüklediğiniz birçok program bilgisayarınızı açtığınızda otomatik açılarak sistem yavaşlamasına neden olabilir. Başlangıçta hangi programların açılıp açılmayacağını belirlemek için görev yöneticisine girerek başlangıç sekmesinden istediğiniz programı devre dışı bırakabilirsiniz.


4) Bilgisayarınızdaki Gereksiz Dosyaları Komut Yardımıyla Silin

Yapmanız gerekenler


1) Windows + R kombinasyonundan çalıştıra girip "temp" kodunu yazın ve çıkan dosyaları silin.


2) Yine Windows + R deyip çalıştıra girin. Bu sefer "%temp%" yazın ve yine çıkan dosyaları silin.


3) Windowsun arama sekmesine "msconfig" yazıp başlangıç sekmesine gelin veya görev yöneticisinden başlangıç sekmesine gelin. Buradan başlangıçta bilgisayarın açılış hızını yavaşlatan programları devre dışı bırak.( Tavsiyem sadece ekran kartı programı ve ses programı kalsın geri kalanları devre dışı bırak.) Bu şekilde bilgisayarınız daha hızlı açılır.

4) Yine Windows + R'den çalıştıra girin. "Prefetch" yazıp çıkan dosyaları silin.


5) Yine Windows + R'den çalıştıra girin. "Recent" yazıp çıkan dosyaları silin.

5) Güç Ayarlarınızı Değiştirin

Bilgisayarınızda bir Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, yapmanız gerekenlerden ilk şey bilgisayarınızı güç tasarrufu modundan çıkarmaktır. Bunu sırası ile şu şekilde yapabilirsiniz.
1) Denetim masasına giriyoruz.( Sol alttaki arama yerine Denetim masası yazınca gelecektir.)

2) Donanım ve Ses yazısına tıklayın.

3) Güç seçenekleri yazısına tıklıyoruz, sonrasında aşağıdaki alan bizi karşılayacaktır.

4) Yüksek performansa tıklıyoruz.

6) Gölgeleri, animasyonları ve görsel efektleri devre dışı bırakın

Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinin 8. sinde ise gölgeleri, animasyonları ve görsel efektleri kapatarak bilgisayarınızı bir nebzede olsun hızlandıracağız. Bu yöntem yeni bilgisayarlarda çok fazla etki yapmayacaktır ama eski bilgisayarlarda hız artışı gözlemlenir. Gölgeleri, animasyonları ve efektleri kapatmak için şu adımları uygulamanız gerekir;
Arama kutusuna sysdm.cpl yazın ve Enter’a basın.
Sistem özellikleri açılacaktır.
1) Yukarıdan gelişmiş sekmesine tıklayın sonra , performans alanındaki ayarlara tıklayın. Performans seçenekleri penceresi açılacaktır.
2) Çeşitli animasyonlar ve özel efektler listesi göreceksiniz.
3) Buradan minimun tutacak şekilde efektleri, animasyonları kapatmalısınız.
4) Yada en iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyip Uygula diyerek çıkış yapabilirsiniz.
Adımlarımız bu kadardır bilgisayar hızlandırma bu yönteminde grafiklerinizi minimum tutarak bilgisayarınızın performansını artırmış olduk.
Bilgisayarınız günümüze göre eskiyse ve sistem özellikleri düşükse Windows 10 yerine Windows 7 tercih ediniz. Windows 10 günümüz bilgisayarlarına uyumlu olan bir işletim sistemidir. Windows 10 dan windows 7'ye geçtiğinizde %70'e yakın hız artışı olacaktır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar