FPS Oyunu Nedir?

FPS Oyunu Nedir?

Fps kısaca oyuncu karakterinin kendi gözünden oynandığı oyun türüdür ve nişancı video oyunlarının yan türüdür. Tüm nişan türündeki oyunlar gibi, "bir serüven, bir veya birden fazla uzun menzilli silah ve değişen sayılarda düşmanlar" tabiriyle anılır. Birinci Şahıs Nişancı türündekiler Birinci Şahıs Bakış Açısı görüntüsüyle değer kazanır ve oyuncu karakterinin oyunun dünyasına görsel bir bakış açısı sunar. Karakter itibarıyla emirleri harfi harfine yerine getirir ve beklenen hareketleri yapar. Oyunlar esas olarak araçları kullanmayı gerektirmesi daha çok araç simulasyon oyunlarına benzemesine yol açmaktadır.

Avantajları 

En büyük avantajlarından birisi ortamı sanki kendi gözünüzden görüyor hissi vermesi. Bunun en güzel örneği; Call Of Duty serisindeki herhangi bir oyununun sizi o savaş ortamına gerçekten sokuyor olması. Yeri geliyor oynadığınız asker karakteri ile kendinizi birleştiriyorsunuz ve maceradan maceraya atılıyorsunuz.

Dezavantajları

Dezavantaj olarak sayabileceğimiz en önemli özellik karakterinizi oyun ekranında göremememiz. Göremediğimiz karakter ve onun teçhizatı azda olsa FPS’nin dezavantajı olarak karşımıza çıkıyor. Ekranda karakterin fizibilitesini görememek kimi oyuncu için büyük bir dezavantaj olarak görülüyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar