Google Stadia Nedir, Google Stadia'nın İnternet Gereksinimleri Nedir

Google Stadia Ne İşe Yarar ?
Google tarafından işletilen bir bulut oyun hizmetidir. Hizmet, Kasım 2019 tarihinde başlatılmış olup yeterli yüksek hızlı internet kullanıyor olmaları koşuluyla, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda veri merkezi aracılığıyla oyunculara yüksek dinamik aralık desteği ile saniyede 60 kare sayısında 4K çözünürlüğe kadar video oyunları aktarabildiği belirtildi. Stadia'ya masaüstü Google Chrome web tarayıcısından, akıllı telefonlardan, akıllı televizyonlardan ve tabletlerden veya Chromecast'ten erişilebilmektedir.


Stadia, YouTube ile entegredir ve "durum paylaşma" özelliği, Stadia akışının izleyicilerine hizmette aynı tasarruf durumunda bir oyun başlatmalarına izin verir. Bu hizmet için bir satış noktası olarak kullanılmıştır. HID sınıfı USB denetleyicileriyle uyumludur, ancak Google tarafından veri merkezlerine doğrudan bir Wi-Fi bağlantısı ile üretilen tescilli bir denetleyici hizmetin yanında sunulacaktır. Stadia, Netflix'in aksine kullanıcıların bir oyun kütüphanesine erişmek için ödeme yapmak yerine Stadia üzerinden yayın yapmak için oyun satın almalarını ister. Temel servis ücretsiz olacak olsa da, bir aylık profesyonel abonelik, kullanıcıların daha yüksek çözünürlükler için daha yüksek hızda akış yapmalarına ve kitaplıklarına ücretsiz oyunlar eklemelerine olanak tanır.
Google Stadia İnternet Gereksinimleri
Önerilen: Saniyede 60 kare ve 4K çözünürlük için minimum 30 mbps bağlantı hız
Minimum: Saniyede 60 kare ve 1080p çözünürlük için 25 mbps bağlantı hızı

Oyun oynamak için donanım zorunluluğu ortadan kalkıyor. Ancak bu sefer de başka bir zorunluluk geliyor. Bu zorunluluk da güçlü, sınırsız ve stabil bir internet bağlantısı. Çünkü şimdiden söyleyelim, Google Stadia kesinlikle kota dostu olmayacak. Zaten 4K çözünürlükte yayın yapabilen bir platformun kota dostu olmasını beklemek de pek gerçekçi bir istek olmaz.
Google Stadia’nın internet kullanımına kısaca değinelim. Stadia üzerinden bir saat boyunca 720p 60fps oyun oynama deneyimi 4.5GB internet kullanacak. Bu değer 1080p 60fps’te 9GB, 4K 60fps’te ise saatte 15,75GB olacak. Yani adil kullanım noktası olan bir internet paketiyle Google Stadia kullanmak, muhtemelen birkaç günlük kullanım ardından imkansız hâle gelecek.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar