HAARP Projesi Nedir? Gerçekten Var mıdır? Amacı Nedir?

HAARP Projesi Nedir?

HAARP projesi yani orjinal adı ile High Frequency Active Auroral Research Program olarak bilinen ama detayları ve işlevi hakkında gizemlerle dolu olan bir projedir. Her kaynakta farklı yorumlar ve farklı teoriler ortaya atılmış fakat gerçeğin ne olduğunu proje sahipleri kesin bir açıklama ile kamuoyu ile henüz paylaşmamışlardır. Basit bir açıklama olarak İyonosfer’de araştırma yapmak olduğu belirtilmiştir. Düşündürücü olan kısmı ise bu araştırma için çok fazla maliyetli bir çalışma sergilenmesidir.

Bu Sistem Nerede?

Bu sistem 180 tane dev radyo sinyali yapabilen kulelerden oluşmakta ve bulunduğu yer askeri ve sivil tüm uçuşlara kapalıdır. High Frequency Active Auroral Research Program yani Türkçe karşılığı ile Yüksek Frekans Aktif Auroral Araştırma Programı olan bu sistem yüksek enerjiler kullanarak aktif ve güçlü radyo dalgaları oluşturmaktadır. Bu radyo dalgaları tahmin ettiğimizden çok daha güçlü ve etki alanı dünyada bulunan en büyük istasyonları bile oyuncak telsiz durumuna düşürebilecek güçte bir sistemdir.
Resmi kaynaklara göre 6 yıldır çalışmaların yapıldığı bu yer Alaska’da Gakona bölgesinde ABD’ye ait askeri bir üssün bulunduğu konumdadır. ABD askeri haber kaynakları ise bu sistemin genel olarak iletişim alanında kullanılması için geliştirilmiş bir proje olduğunu ifade etmektedir.

Bu Sistem Ne İşe Yarıyor?

Elektro manyetik sistemler ile çalışan araçların, deniz altıların, radar sistemlerinin, sismik sistemlerin, yani yer altı inceleme gibi aygıtların gözlem kalitesi, petrol doğal gaz gibi zenginliklerin kolayca bulunması, bazı füze ve uçakların saldırıdan önce havada imha edilmesi gibi çok önemli, son derece etkili işleri gerçekleştirebileceği ABD yetkililerinden alınan bilgiler arasındadır.
Bazı kaynaklara göre bu sistem istenildiği zamanlarda, istenildiği yerlerde depremler meydana getirme gibi işler için de kullanılabilmektedir. Ayrıca iklimlerde değişiklik yapma, ana karaları parçalama ve yeni şekiller verme, dev dalgaları kontrol etme, enerji kaynakları ile oynama ve insan beynine hasarlar verme gibi insanlık geleceğini tehlikeye sokan bir çok güce sahip bir silah olduğu da düşünülmektedir.

HAARP Projesi Depremleri Tetikler mi?

1996 yılında Amerikalı bilim insanı Rosalie Bertell HAARP projesinin bir silah gibi kullanıldığı konusunda uyarmıştır. Kanadalı ekonomist ve yazar Michel Chossudovsky yayınladığı bir kitabında HAARP projesinin sel, fırtına, kuraklık ve deprem gibi doğal felaketlere yol açabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu iddia eden kanıtlar sunmuştur.
HAARP projesinin İran, Pakistan, Haiti, Türkiye, Yunanistan ve Filipinler'de doğal felaketlere ve bazı ruhsal hastalıklara sebep olduğu iddia edilmektedir.
Angels Don't Play This HAARP adlı kitabın yazar Nick Begich, HAARP projesinin depremleri tetikleyebileceğini, üst atmosferde hava olaylarını değiştirebileceğini ve hatta zihin kontrolü silahı olarak görev görebileceğini ileri sürdü.
Bir Rus askeri dergisi iyonosfer tabakasında testler yapmanın Dünya'nın manyetik kutuplarını tersyüz edebilecek elektron hasarına yol açabileceğini yazdı.
Alaska Devlet Yasama Organı ve Avrupa Birliği Parlamentosu HAARP projesinin çevreye olan etkileri ile ilgili oturumlar düzenledi.
Minnesota eyaleti eski valisi, eski profesyonel güreşçi ve komplo teorisyeni Jesse Ventura HAARP projesinin zihin kontrolü ve hava olayları düzenleme amaçlı kullanıp kullanılmadığı hakkında bazı sorular yöneltti. Ventura, HAARP projesi tesisine girmeyi talep etti fakat talebi ABD Hava Kuvvetleri tarafından reddedildi.
Fizikçi Bernard Eastlund, HAARP projesinin kendi buluşları temelli çalışan bir tesis olduğunu,  hava olaylarını yönetebildiğini ve uyduları devre dışı bırakabildiğini iddia etti.
HAARP projesi ayrıca dünyanın çeşitli yerlerinde duyulduğu iddia edilen düşük frekanslı uğultuların sebebi olarak da gösteriliyor.
Türk bilim insanı Ümran Savaş İnan HAARP projesi ile ilgili komplo teorilerinin tümünün yersiz olduğunu, gezegenimizin hava sistemini değiştirebilecek güce sahip olmadığımızı, HAARP tesisinin ışın saçma gücü çok yüksek olsa da şimşek çakma ile kıyaslandığında oldukça küçük bir güç olduğunu ve dünya üzerinde saniyede 50 ila 100 şimşek çaktığını belirtmiştir.

HAARP Teknolojisi var fakat ne işe yaradığı insanlarca bilinmemektedir. Ayrıca hakkında söylenenler kanıtlanmış değildir çoğunluğu bir teoriden ibarettir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar