İki Adımlı Doğrulama Nedir, İki Adımlı Doğrulama Nasıl Kullanılır

İki Adımlı Doğrulama Nedir?

2 Adımlı Doğrulama (iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinir), hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı ekler. Kurulumu yaptıktan sonra, aşağıdakileri kullanarak hesabınızda iki adımda oturum açarsınız:
Bildiğiniz bir şey (şifreniz)
Sahip olduğunuz bir şey (telefonunuz veya bir güvenlik anahtarı gibi)

Doğrulama uygulaması, telefon çağrısı almak veya size SMS mesajı gönderilmesini istemek yerine giriş yapmak için kullanabileceğiniz rastgele bir kod oluşturur. Kodun oluşturulması için internet bağlantısına gerek yoktur. Dolayısıyla, herhangi bir nedenle kısa mesaj veya sesli çağrı alamadığınız durumlarda doğrulama uygulamaları en iyi çözümdür.


İki Adımlı Doğrulama Nasıl Kullanılır

Microsoft Authenticator veya Google Authenticator, mobil cihazlar için sunulan doğrulama uygulamalarına verilebilecek örneklerdir. Windows yüklü bir PC, dizüstü bilgisayar veya cihaz kullanıyorsanız Windows Store'da "authenticator app" (doğrulama uygulaması) araması yapabilirsiniz. Ayrıca, internette tarayıcı tabanlı uzantılar veya eklentiler de bulabilirsiniz.
Uygulamayı indirdikten sonra, cihazınıza kurmanız gerekir. Microsoft Authenticator veya Google Authenticator yüklenen akıllı telefonlar ve cihazlar, İki Adımlı Doğrulama sayfasındaki QR kodunu tarayabilir. İşlemi tamamlamak için size bir kod gönderilir ve bunu web sayfasına girmeniz istenir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar