İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

Online alışveriş yaparken alışveriş yaptığınız platformun güvenli olması çok önemlidir. Ücret ödemesi yaparken bütün banka bilgilerinizi verdiğiniz ve kayıt olurken TC kimlik numaranıza kadar bütün bilgileri verdiğiniz siteler ne kadar güvenli? Güvenli olup olmadığını anlamak için ne yapabilirsiniz?


SSL sertifikası: SSL sertifikası güvenli alışverişte en önemli ilk adımdır. Bir sitenin SSL sertifikası olup olmadığını ise sitenin adının yazdığı adres çubuğundan anlayabiliriz. Adres çubuğunda, asma kilide benzer, yeşil renkli bir bilgilendirme işareti vardır. Oraya tıkladığınız taktirde, sitenin SSL sertifikasını kontrol edebilirsiniz.

Google'ı kullanın: Alışveriş yapacağınız site daha önceden bildiğiniz ve kullandığını bir site ise sıkıntı yaşamayabilirsiniz; ancak yeni bir siteden alışveriş yapacaksanız site hakkında Google üzerinden bilgi edinin edindiğiniz bilgilere göre hareket edin.

Aşırı ucuz fiyatlara kanmayın: Piyasa değerinin çok çok altında satan internet sitelerine inanmayın. Fiyat araştırması yapın ve ortalamanın altında satan sitelere mümkün olduğu kadar temkinli yaklaşın.

Ön Ödemli Kart Kullanın: Kendinize ait bir sanal kart açarak içine yapacağınız alışveriş miktarında para ekleyebilir ve banka bilgilerinizi vermeden alışveriş yapabilirsiniz. Bu sistemler tam koruma sağlamamakla birlikte şahsi bilgileri gizli tutar ve daha büyük kayıplara karşı koruma temin eder.

Sitenin iletişim bilgilerini inceleyin: Sitenin künye ya da iletişim bilgilerini kontrol edin. Gerekirse yazan numarayı arayın ve bilgi alın.

3D Secure şifrelemesi: Kartınızla yapacağınız alışverişlerde 3D secure şifrelemesi olan siteleri kullanın; çünkü bu durumlarda telefonunuza tek kullanımlık kod gelecektir ve sizin dışınızda farklı kimse ödeme yapamaz.

Ortak bağlantılardan kaçının: İnternet kafe, havalimanı gibi internet bağlantılarının olduğu yerlerde kredi kartı bilgilerini girerek alışveriş yapmaktan kaçının. Zira bu bağlantıların güvenliği oldukça düşüktür.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar