OLED Ekran Nedir, OLED Ekran Teknolojisinin Diğer Ekran Teknolojilerine Göre Farkları Nelerdir

OLED Ekran Nedir ?

LED ve LCD gibi bir ekran teknolojisi olan OLED veya Türkçe adı ile organik ışık yayan diyotlar, LED teknolojisinin ayrı bir versiyonudur. OLED’i genelde diğer ekran teknolojilerinden ayıran şey, yarı iletkenlerden geçen elektrik sayesinde ışığın oluşması ve ışığı ekranın alt tabakasında bulunan yayıcı plakasındaki deliklere yönlendirerek ışığın görüntüsüdür. Bu teknoloji öncelikle Kodak tarafından üretildi. İlk etapta bahsettiğimiz bu tanım, karmaşık bir şey gibi görünse de, OLED teknolojisi hâlbuki ışığın kaynağını ve renk dizisini aynı anda kontrol eder ve ışığın her pikselde uygun parlaklık ve tonlarla iletilmesini sağlar. Böylece, OLED ekranlı cihazlar çok daha parlak ve gerçek tonlarla daha parlak bir görüntü oluşturur. Aynı zamanda, OLED ekranlar diğer ekran teknolojilerinden daha az enerji tüketir, çünkü her pikselin parlaklığı farklı şekilde ayarlanabilir.


OLED Ekran Teknolojisinin Diğer Ekran Teknolojilerine Göre Farkları Neler ?

,Bugünkü LED televizyonlarda bulunan LED'ler, ekrana sadece arka ışık sağlamak için kullanılır. Bunun ardından hızla yenilenen LCD shutter-sıralaması devreye girer ve gelen ışığı renklendirir. OLED'ler ise ışık kaynağını ve renk dizilişini aynı anda kontrol eder. Bunlar, önemli farklar gibi görünmeyebilir ancak OLED'lerin daha düşük güç tüketimi, daha iyi görüntü kalitesi, daha yüksek dayanıklılık gibi birçok avantajı vardır.

Ancak OLED teknolojisinin de bazı dezavantajları var. OLED'lerin şu an yaşadığı en önemli sorun, mavi ışığı oluşturmak için kullanılan maddenin diğer tonlara göre çok daha hızlı eskimesidir. Bu durum, zamanla renk dengesini ortadan kaldırabilir ve parlaklığı azaltabilir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen üreticiler, mavi alt pikselin boyutunu kırmızı ve yeşile oranla büyütüyorlar. Bu ise tüketicinin sıkça kalibrasyonla uğraşmasına yol açıyor. Son zamanlarda mavi OLED'in verimliliğini ve ömrünü geliştirmeye yönelik yapılan araştırmalar, onu diğer alt piksellere yetiştirmiş durumda.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar