Şu ana Kadar Yapılmış En İyi Netflix Belgeselleri

Rise of Empires Ottoman | (IMDB 8.1)


Konusu

Rise of Empires: Ottoman, Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme dönemini konu ediyor. Fatih Sultan Mehmet olarak bilinen II. Mehmet’in destansı hikayesinin anlatılacağı dizide, Sultan II. Mehmet’in 13 yaşında tahta çıkmasının ardından masalsı yükselişi, Konstantinopolis'i devirmesi ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli hükümdarlarından biri haline gelmesi konu ediliyor.

Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi | (IMDB 7.9)Konusu

Her bölümünde farklı mistik sorulara cevaplar arayan bu National Geographic belgeseli, özellikle din, inanç, yaratılış ve kötülük gibi derin konularla ilgilenen belgesel severler için harika bir seçenek. Belgeseli özel yapan etkenlerden biri de Morgan Freeman. Belgeselin başrolünde bulunan başarılı aktör kendimizi belgeselin içindeymişiz ve onunla beraber geziyormuşuz gibi hissettiriyor.

İkarus | (IMDB 7.9)


Konusu


Belgeselin yönetmeni Bryan Fogel, sporda dopingin etkisini araştırmaya başlar. Aynı zamanda amatör bir bisikletçi olan Fogel, dopingi kendi üzerinde uygulayıp performansındaki değişiklikleri izleyecektir. Bunun için de Rus bilim adamı Dr. Grigory Rodchenkov ile birlikte çalışmaya başlar. Fogel ve Rodchenko, doping etkisini araştırmak için çıktıkları yolda şok edici sonuçlarla karşılaşır. Rusya’nın devlet destekli doping programına ulaşan ikili, dev bir doping skandalının ortasına düşer.

Afrika | (IMDB 9.0)Konusu

Tropik ormanlardan kurak çöllere uzanan ve dünyanın en büyük ikinci kıtası olan Afrika’nın doğal yaşamını anlatan bu belgeselde, evrenin canlılar yaşamına ait bir parçasını keşfediyorsunuz. Yağışın en fazla olduğu Tropik Ormanlarda canlıların yaşamlarını gözlemliyor, Afrika’nın kalbine yolculuk yapıyorsunuz. Doğu Afrika da bozkırların da yırtıcı hayvanların egemenliğine şahit oluyor, okyanusların kesiştiği Güney Afrika da su ekosistemin farklı canlı türlerini tanıyorsunuz.
Doğa’nın içinde bulundurduğu ve bütünlüğüyle bir sanat oluşturan canlılar aleminin içine giriyor, Afrika’nın zorlu şartlarında hayatta kalma serüvenlerine tanık oluyorsunuz.
Fight World | (IMDB 7.7)
Konusu

Fight World belgeseli, sadece dövüş sanatlarını anlatmakla yetinmeyip çekim yapılan ülkeler hakkındaki kültürel bilgileri de izleyenlerine sunmaktadır. Belgeselde aynı zamanda gösterilen dövüş sporlarının sadece spordan ibaret olmayıp sanatın bir parçası olduğu da vurgulanmaktadır. Fight World belgeseli, farklı dövüş tarzlarını yoğun bir şekilde işleyen bir dizi değildir aksine 'Fight World' isminin yanı sıra dizideki dövüş sahneleri oldukça azdır. Grillo'nun söylemine göre bu belgesel dövüş sporları hakkında değil, insan hakkında çekilmiş bir dizidir, dövüşen insanların hayatları derinlemesine incelenmiş ve onların hayata bakış açıları seyirciye aktarılmıştır. Belgeselde dövüş tekniklerinden ziyade dövüşmenin felsefesi ele alınmış, gelenekler, inançlar ve dövüşmenin sebepleri gibi konular işlenmiştir. Aynı zamanda Netflix Belgeselleri arasında konu bakımı olarak tektir.

Kirli Para | (IMDB 8.1)


Konusu

Dizi, iş dünyasının derinlerine işleyen hırs ve açgözlülüğü, mahkeme kayıtları, belgeler ve diğer kayıtlarla ortaya koyuyor. Neden oldukları olumsuzluklara aldırış etmeden büyük karlar için her şeyi yapan firmaların gerçek hikayelerine tanıklık ediyoruz. Bu dev firmaların güçsüz avları olan finansal durumu zayıf kişileri nasıl borçlandırdıklarına, nasıl kara para akladıklarına ve finalde de Trump Organization’a şahit oluyoruz.

Hitler'in Kötülük Çemberi | (IMDB 8.1)Konusu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının acımasız hamlelerini hepimiz biliyoruz. Ve ne zaman Nazi Almanya’sı dense aklımıza Hitler geliyor. Bu düşünce çok yanlış olmasa da “Hitler’s Circle of Evil” (Hitler’in Kötülük Çemberi) isimli Netflix belgeseli bizi, olayları biraz daha geriden görmeye çağırıyor.
Hayatta kalmak için verilen mücadeleler, ihanetler ve suikastler... Her biri yaklaşık 50 dakika olan 10 bölümden oluşan belgesel-dizi, Nazi Almanyası’nı anlatırken Hitler’in kariyerinde payı olan kişilere de yer veriyor. İngiliz yapımı olan belgeselde, Heinrich Himmler, Rudolf Hess, Reinhard Heydrich gibi Hitler’in dava arkadaşlarının hayatları gerçek görüntüler, canlandırmalar ve tarihçilerin röportajları ile anlatılıyor.
The Story of Diana | (IMDB 8.1)
Konusu

Netflix belgesellerinden “The Story of Diana”, Diana’nın sansasyonel Royal ailesi hayatını bizlere anlatan mükemmel bir yapım.
Galler Prensesi Lady Diana, kısa ömründe tüm dünyayı etkisi altına almış güçlü bir kadın olmasına rağmen hayatında birçok zorluk yaşadı.
Belgesel iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Diana’nın çocukluğundan başlayan ihtiraslı hayatını izliyoruz. Ailesinde yaşanan zorlu süreçlerden ve annesinin babasını nasıl terk ettiğinden bahsediliyor. Ardından Charles ile nasıl tanıştığını ve nasıl evlendiklerini anlatan ilk bölümün sonlarına doğru, evliliklerinin nasıl çöktüğünü ve bu büyük yıkım karşısında Diana’nın mücadelesini görüyoruz.
İkinci kısımda ise tamamen çöken bir evlilik ve sonrasında açgözlü basın karşısında direnmeye çalışan bir Diana’ya şahit oluyoruz. Belgeselin sonu ise tabi ki oldukça trajik. 97’de yaşanan elim kaza sonucu hayatını kaybeden Lady Diana, ölümüyle milyonları ağlattı. Yaptıklarıyla tüm dünyayı kasıp kavuran Prenses Diana’nın hikayesinin nasıl sonlandığını merak edenler için mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar