Süpernova Nedir, Süpernovalar Nasıl Oluşur

Süpernova Nedir?

Bir yıldızın ölümü diyebiliriz. Yıldızlar da insanlar gibi doğar, büyür ve ölür. Tek fark onlar bizden çok daha fazla yaşıyor. Enerjisi biten yıldız patlıyor ve bu patlama sonucunda ki bu patlama süpernova oluyor, yeni yıldızlar oluşturuyor. Bir süpernovanın parlaklığı Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına varabilir. Yani Güneş’in ömrü boyunca yayacağı enerji kadar enerji yayabilir.


Süpernova Oluşumları

Süpernovalar iki şekilde oluşur: Birinci tür süpernovalar ikili yıldız sistemlerinde oluşur. Yıldızlardan biri diğerinden madde çeker.(Bu beyaz cücedir.) Madde çektikçe o kadar ağırlaşır ki sonunda patlar. Bu patlama sonucu süpernovalar oluşur. İkinci tür süpernovalar bahsettiğim gibi yaşlanan yıldızın ölmesiyle oluşuyor yani patlamasıyla. Yıldız nükleer enerjisini bitirince git gide kendi kütlesini çekirdeğe akıtmaya başlıyor. Bunun sonucunda çekirdek kendi çekim kuvvetine dayanamaz hale gelir ve patlar. Yani ölür.Bu ölüm bazen bir karadeliğe bazen bir nötron yıldızına başlangıçtır.


Süpernova Nerede Gözlemlenir

Süpernovalar genel olarak diğer galaksilerde görülür. Fakat, bizimde içerisinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinde çok zor gözlemlenir çünkü toz bulutları görmemizi engeller. Bilinen ilk süpernovayı MS 185’de Çinli gök bilimciler gözlemlemiştir. 1604’te Johannes Kepler, Samanyolu’nda son gözlemlenen süpernovayı keşfetti. NASA’nın Chandra teleskobu daha yakın biz zamanda gerçekleşen bir süpernovayı buldu.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar