Telefonlardaki SAR Değeri Nedir? Minimum Kaç Olmalıdır?

Sar Değeri Neden Önemlidir?

Kullanıcılar için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Specific Absorption Rate kelimelerin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamına bakıldığında özgül soğurma oranı olarak görülür. Özellikle akıllı telefon seçimi konusunda kullanıcıların dikkat edebileceği konular arasında yer almaktadır. Bazı kişiler önem vermese de bazı kullanıcılar bu hususta gerekli hassasiyeti göstermektedir.
Akıllı telefonlar elektronik radyasyon yaymaktadır. Cihazlara veya operatör ağına göre yayılan frekanslar 450-2100 MHz arasında değişir. Wi-Fi ağları, mikrodalgalar ve radarlarla aynı aralıkta radyasyon yaymaktadır. Cep telefonları kullanımı sırasında hücre kuleleri ile iletişim kurabilmek için radyo dalgalarını kullanmaktadır. Bu sayede sesiniz ya da verileriniz taşınmaktadır. Bu dalgalar her yöne iletilebilir ve aynı zamanda diğer nesneler tarafından da emilip yansıtılabilir.
Son dönemde kullanıcılar için sar değeri neden önemlidir? Diye düşünenler için özellikle telefonların yaymış olduğu radyasyon miktarına bağlı olarak değişmektedir. Günümüzde kullanılan cep telefonlarında en az bir tane radyo anteni bulunmaktadır. Eski zamanlarda kullanılan cihazlarda harici olarak kullanılan antenler günümüzde yerleşik şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle özellikle cep telefonlarındaki radyasyon miktarı da artmaktadır. Radyasyon artması aynı zamanda telefonun bataryasının da daha kısa sürede tükenmesine neden olmaktadır. 

SAR Değerinin Etkileri Nelerdir?

SAR değeri akıllı telefonların ortaya çıkışıyla önemsenen ve yaygınlaşan bir ölçüt konumuna geldi zaman içerisinde. Bunun en önemli sebebi, SAR değerinin insan vücuduna yapmış olduğu olumsuz etkiler.  Bir insanı yüksek SAR değerinin etkisi altında kalabilmesi için telefonla fazla bir ilişki içerisinde olması gerekli. Yoksa cepte veya masanın üzerinde duran bir telefonun kimseye zararı yok. Zarar oranı ise telefon baş bölgesine yaklaştıkça artıyor. Burada önemli olan zaten telefonu konuşurken kulağa götürüldüğü zaman oluşan SAR değeri yoksa bir telefon durduğu yerde kimseyi kanser yapmıyor. 
Yüksek SAR değerine sahip telefonlarla yapılan görüşmelerde baş ağrısı, görüş alanında daralma, işitme bozukluğu, mide bulantısı, dikkat dağınıklığı, kalp ritim bozukluğu gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Bu etkilerle karşılaşma sıklığı telefonun SAR değeriyle doğru orantılı bir biçimde değişiyor.Bu durumdan zarar görmemek için telefon görüşmelerini kulaklık ile yapmak yeterli bir önlem. Kısa sürede oluşan etkilerden bahsedildi tabii şimdi de uzun süreli etkilerden bahsetmek gerekiyor. İyi kötü her şeyde uzun ve kısa dönemde olmak üzere oluşan etkiler mevcut. SAR değerine 10 yılı aşan bir süre maruz kalmak durumunda kanser olunabilir beyin de tümörle karşılaşılabilir. Ayrıca erkeklerde ise kısırlık sebebi olabileceğinin de unutulmaması gerekiyor.  1 W/Kg üstünde kullanılan telefonlar için bu risk rakam büyüdükçe artış gösteriyor. Bu yüzden telefon seçimiyle telefonun kullanış biçimi SAR değerine karşı alınan önlemler için son derece önem arz ediyor.

SAR Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

SAR değeri Japonca gibi karışık gözüken bir fonksiyon formülü yardımıyla hesaplanıyor. SAR değerinin hesaplanması yapılırken baz alınan unsurlara sayacak vücudun radyo frekans enerjisine maruz kaldığı bölgeyle enerji kaynağına olan mesafesi ve kaynağın, maruz kalan nokta veya bu yere olan konumu olarak ifade edilebilir.Bu bağlamda bakıldığı üzere telefon baz almanın yanı sıra birçok insanın da telefonla konuşmak için kulaklık kullanmadığı varsayılacak olursa baş bölgesinin enerji kaynağına yakın olduğunu söylemek mümkün.  Bu açıklamadan da yola çıkarak SAR değerinin en fazla olduğu kısım, telefonunun anteninin yer aldığı alana en yakın olan yer yani kulağa en yakın yer olduğu söylenebilir.

SAR Değeri Minimum Kaç Olmalıdır?

Her ne kadar sağlık uzmanları (bunlara İsviçreli bilim adamları da dahil) güvenli SAR değerinin, yani maruz kalınan radyo frekans enerjisinin (bu işin güvenlisi olmaz radyasyon bildiğin hepsi zararlı) en fazla 1.00 olması gerektiğini savunuyor

Yorum Gönderme

0 Yorumlar