Telefonların Batarya Ömürlerini Uzatmak İçin Ne Yapmamız Gerekiyor

Geceleri Yatarken Şarj Etmeyin!

Telefonunuzu yatağa girerken takıp bütün gece şarj etmesine izin verirseniz, beklediğiniz gibi batarya daha fazla dolmaz. Ancak, gözetimsiz bir lityum iyon pili bu şekilde asla şarj etmemeniz gerektiğini belirtmek önemlidir.

Telefon tamamen şarj olduğunda, bataryadaki elektronik cihazların, şarj cihazından batarya şarj devresine elektrik göndermesini durdurması gerekir. Gece şarja taktığınızda, telefonunuzun bataryası dolsa bile, güç hala gelmeye devam eder. Ancak hiçbir şeyi şarj etmez ve prize de geri dönmez.  Telefonunuz hala açıksa, kullanıldığı için batarya boşalacaktır. Belli bir noktaya boşaldığında şarj tekrar başlar. Bu döngü, sabah fişini çekinceye kadar tekrar eder.
Telefonunuzu gece boyunca şarj edecekseniz, her şeyin doğru çalıştığından ve doğru şekilde şarj ettiğinizden emin olun. Bu, telefonu bir battaniyenin altına sokmadığınız veya takılıyken halının üzerine koyamayacağınız veya ısıyı içeride tutan kalın bir kapalı bir kutuya sokamayacağınız anlamına gelir.

Telefonunuzun Orijinal Şarj Cihazını Kullanın
Telefonunuzla birlikte verilen şarj cihazını ve kabloyu her şarj etmeniz gerektiğinde kullanmaya çalışın. Bir yedek parçaya veya ek bir şarj cihazına ihtiyacınız varsa, üreticinin önerdiği türü satın alın. Ürünler, farklı türlerde hızlı şarj ürünlerinin, onları desteklemeyen telefonlarda (hızlı şarj hızlarını alamayacaksınız) kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır, ancak yine de doğru hızlı şarj teknolojisini kullanmanız önerilir.
Yeni bir telefon aldığınızda yeni kablolar satın almanız da iyi bir fikirdir. Şarj teknolojisi o kadar hızlı değişmektedir ki, birkaç yıldır kullandığınız kablolar gereklilikleri karşılamayabilir ve kablolar çektikleri tüm bükülme ve çekmelerden kopar. Satın aldığınız kabloların kutuda gelenlerin özelliklerine uyduğundan ve güvendiğiniz bir şirket tarafından yapıldığından emin olun.

Telefonunuz Şarj Olurken Kullanmayın
Eğer telefonunuz şarjdaysa ve siz inatla kullanıyorsanız bilin ki bu bataryanız için son derece kötü bir durum. Çünkü telefon bir yandan şarj ediliyorken, bir yandan şarj yiyor. Yani bir yandan doluyorken bir yandan boşalıyor ve bu da bataryanın sürekli bir sirkülasyon halinde enerji almasını sağlıyor. Böylece zayıflayan batarya telefonu şarjdan çektiğinizde hiç dayanamıyor. Bunu sakın yapmayın.
Telefonunuz Uyarı Verdiğinde Şarja Takın
Telefonunuzu şarj etmeden önce mutlaka şarjın uyarı verdiği kısma kadar getirin örneğin telefonunuz %20'de uyarı veriyorsa şarja takın. Böylelikle tamamıyla boş bir bataryayı şarj etmiş olmayacaksınız ve telefonunuz için daha sağlıklı olacak. Aynı zamanda şarjınız tam olarak dolmadan yani %100 olmadan prizden çıkartmayın.
Şarj İstasyonlarında Şarj Etmeyin
Kafelerde ya da farklı yerlerde gördüğünüz hızlı şarj istasyonlarından uzun durun. Hızlı şarj yüksek volt elektrik ile telefonunuz için gereken enerjiyi çok hızlı bir şekilde verir. Telefonuz şarjınızı tam gösterse bile bataryanız tam olarak dolmaz ve bu da bataryanıza büyük zarar verir. Aynı zamanda evde şarj edecekken de telefonunuzun orijinal şarj aletini kullanmaya özen gösterin.

GPS'i Kapatın Gerektiğinde Açın
Kafelerde ya da farklı yerlerde gördüğünüz hızlı şarj istasyonlarından uzun durun. Hızlı şarj yüksek volt elektrik ile telefonunuz için gereken enerjiyi çok hızlı bir şekilde verir. Telefonuz şarjınızı tam gösterse bile bataryanız tam olarak dolmaz ve bu da bataryanıza büyük zarar verir. Aynı zamanda evde şarj edecekken de telefonunuzun orijinal şarj aletini kullanmaya özen gösterin. 
Soğuk veya Sıcaktan Telefonunuzu Koruyun
Bataryanızın çok soğumasına veya çok ısınmasına izin vermeyin. Soğuk bataryanızdaki elektriği dışarı akışını arttırır ve bataryanızın çalışma süresini düşürür. Sıcaklık ise, dışsal akışı azaltır ve bu da bataryanızın aşırı yüklenmesine ve aşırı tükenmesine yol açar. Oda sıcaklığı, bataryalar için gayet ideal bir kullanım sıcaklığıdır. Ayrıca belirtmek isterim ki telefonun bataryası tamamen tükendikten sonra şarja takmanız gerekmez, akıllı telefonlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Telefonunuzu istediğiniz zaman şarja takabilirsiniz, zarar vermeyecektir.
Telefonunuzu hızlandırdığını idaa eden ve pil performansını artırdığını idaa eden uygulamaları telefonunuzdan kaldırın.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar