Tps Oyunu Nedir

TPS NEDİR

TPS yani Third Person Shooter. Türkçe olarak Üçüncü Şahıs Nişancı demektir. FPS türündeki oyunlarda oyuncu karakterinin gözünden görülür ancak TPS türündeki oyunlarda genellikle oyuncu karakterinin arkasından oyun görülür.

Örnek Oyunlar

Syphon Filter, Uncharted Serisi, Metal Gear Solid, Mass Effect 2, Red Dead Redemption, Grand Theft Auto Serisi, Hitman 2: Silent Assassin, Max Payne, Resident Evil1-2-3-4, Tomb Raider Serisi, Silent Hill Serisi, Dead Space, Gears of War, Robotech: Battlecry, Vanquish, Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory, Jet Force Gemini, inFamous, Stranglehold, Tom Clancy’s Ghost Recon: Advanced Warfighter, SOCOM 2, Lost Planet: Extreme Condition, Red Faction: Guerilla

Avantajları

 En büyük avantajlarından birisi karakterinizi tam anlamıyla ekranda görebiliyor olmanız. Karakterinize sahip olma hissi ve çevre ile iletişimin ön planda olması çok büyük bir avantaj. Ayrıca karakterinizin üstünü başını değiştirip bu değişen giysileri görebilmeniz , kimi zamanda  yaralanıp,yaralanmadığını görebileceğiniz harika bir oyun türü. Örnek verecek olursak; GTA San Andreas oyununda karakterinizin üzerine bir takım giysiler alıp değiştirebiliyordunuz bu oyun türünde bu gibi değişikleri net bir şekilde görebilir ve karakterinizin oyun ile olan iletişimi daha sağlıklı algılayabilirsiniz.

Dezavantajları

En büyük dezavantajı şüphesiz karakter ile oyuncunun birleşmesinin daha zor olması. Ayrıca kişinin yaşanan olayları kendi gözünden değil de sanki dışarıdan bir göz ile izlemesi kimi oyuncular için bir dezavantaj yaratıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar