Dezenfektan Nedir, Dezenfektan Virüsten Korur mu?

Dezenfektan Nedir

Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon; Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir.

Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.


Kolonya Virüsleri Öldürür mü 

Yapılan bilimsel çalışmalara göre kolonyanın antibakteriyel özellik taşıdığı kanıtlamıştır. Kolonya, mikrop öldürücü özelliğe sahip olmasının yanı sıra, grip bakterisinin yayılmasının da önüne geçer. Uzmanlar grip gibi mikropların yayılmaması için günde birkaç defa kolonya kullanılmasını tavsiye ediyor.

Sirke Virüsleri Öldürür mü

Elma sirkesi evlerde temizleyici olarak kullanılan doğal bir dezenfektan.
Elma sirkesi ve beyaz sirke içindeki asit sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
Ayrıca, içeriğinde kimyasal ürün barındırmaması bakımından da uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Başka Hangi Önlemler Alınmalı 

"Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın." Yani öyle 5 saniye değil. En az 20 saniye! Bu kurala uymamız gerekiyor. Çünkü ellerimizi temiz tutmak, olası bir hastalığa karşı güçlü olmak için en temel önlem.+

"Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın." Bu maddeyi zaten günlük hayatta da uygulamak gerekiyor. Tek kullanımlık mendil mevzusuna hepimiz dikkat ediyoruz halihazırda diye düşünüyorum. Beşinci madde: "Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın." Bu maddeye bilhassa dikkat etmemiz lazım. Çünkü gün içerisinde fark etmeden birçok kez elimizi yüzümüze götürüyoruz. Bu konuya özellikle dikkat edilmeli.

 "Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın." Şimdi bu maddeyi yanlış uyguluyor olabiliriz. Malum, hava soğuk diye pencere açmamayı doğru kabul edebiliriz. Ancak değil. Nasıl grip olunca mutlaka temiz hava ihtiyacı içine giriyoruz. Bu da böyle bir şey. Temiz havaya dikkat!

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

Spam, rahatsız edici söylem ve konudan bağımsız yorumlar silinecektir.