Dondurma Yemenin Faydaları Nelerdir, Dondurmada Bulunan Vitaminler

Dondurma Yemenin Faydaları Nelerdir

Dondurma çalkalama ya da sürekli karıştırma yöntemi ile genelde mısır şurubu formunda, yüksek yağlı süt veya krema ile hazırlanan glikoz-bazlı tatlandırıcılar içeren bir karışımdır. Vanilya ya da çikolata gibi tatlandırıcılar ile birlikte soğutma işlemi ile yapılır. Dondurmanın faydaları olduğu kadar fazla tüketilmesinin de bir takım zararları vardır.

Dondurma, tamamen doğal içeriklerle hazırlandığında son derece sağlıklı bir üründür. Özellikle süt, yoğurt veya peynir tüketmeyen çocukların yeterli kalsiyum almasına katkıda bulunur. Bunun yanında fosfat, A,B ve D vitaminlerinin sağlanması açısından faydalıdır. Herhangi bir aroma kullanılmadan sadece süt, şeker ve salep ile üretilen bir dondurmanın yaklaşık dörtte biri karbonhidrattan, yüzde onu protein ve yağlardan oluşur. Bu şekilde üretilmiş bir dondurmanın 100 gramında yaklaşık 170-180 kalori bulunur. Çocukların beslenmesinde güvenle kullanılabilir. Üretiminde süt yerine süt tozu, şeker yerine yapay tatlandırıcılar veya glikoz şurubu, gerçek meyve ve ekstreleri yerine de meyve aromaları ve gıda boyalarının kullanılması dondurmayı sağlığı tehdit eden bir besin haline dönüştürebilmektedir. Bu nedenle günlük olarak yapılan ve doğal ürünler kullanıldığı bilinen yerlerden alınan dondurma tüketilmeli ya da evde doğal ürünler kullanılarak dondurma yapılmalıdır. Dondurmanın doğal ve sağlıklı şekilde üretilmesinin yanı sıra tüketiminin de baz kurallara uygun ve sınırlı miktarda olması gerekmektedir. Çünkü dondurmanın yüksek besin değerinin yanı sıra kalori oranı da fazladır ve dondurma bu özelliği ile kilo alımına yol açabilmektedir. Bu nedenle çocukların dondurmayı günde 100 gramdan fazla tüketmesi sakıncalıdır. 


Dondurmada Bulunan Vitaminler

Dondurma C, E, D, B6, B12 vitaminlerinin yanı sıra K vitamini bakımından da oldukça zengin bir besindir. K vitamını kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan akışını hızlandırır. Antioksidan özelliği sayesinde organ ve sinirlerin fonksiyonu ile bağışıklık sistemini düzenler.

Dondurma Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Servis kaşıklarında bakteri bırakır bu nedenle kaşıklar iyice temizlenmelidir.
Top dondurmayı servis eden kişi servisini yaptıktan sonra kaşığı su içine koyuyorsa olmayınız, bu hastalık yapar.
Son tüketim tarihine bakmadan almayınız.
Dondurma tüketildikten sonra ılık su içilmesi hem boğazı hem de mideyi rahatladır.
Dondurma öğün arasında bir ara öğün olarak tüketilmelidir. Yoksa iştah kesebilir ve öğün atlamanıza neden olabilir.
Dondurma paketinde eriyip tekrar donmuş ise içinde buz parçacıkları oluşacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar