Halüsinasyon Nedir, Halüsinasyon Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir

Halüsinasyon Nedir?

Halüsinasyon denilen durum, çoğunlukla sinirsel ve ruhsal hastalıkların beraberinde gelen, kişinin beş duyu organından biri tarafından algıladığını sandığı, aslında gerçekliği olmayan sanılardır. Kısaca kişinin duyu organlarıyla algılayabileceği bir uyaranın olmadığı halde kişi etrafında canlı ya da cansız belirli varlıklar algılar. Oldukça karmaşık bir yapısı olan halüsinasyon görme durumu ciddi bir soruna işaret eder. Eğer ki kişi sıkça halüsinasyon görmeye başladıysa bu durum beraberinde sosyal ve ruhsal sıkıntıları da getirecektir. Çoğunlukla ruhsal ve sinirsel bir rahatsızlığın varlığında meydana gelse de bazı farklı durumlarda da kişi halüsinasyon gördüğüne dair söylemlerde bulunabiliyor. Bu durumlar, migren ya da kişinin herhangi bir duyu organına zarar gelmesi halinde, duyu organlarında meydana gelen işlev bozuklukları olarak söylenebilir.
Halüsinasyon Çeşitleri Nelerdir?
Görsel halüsinasyon: Gerçek olmayan şeylerin görülmesidir. Bu şey bir nesne, ışık, insan figürü olabilir.
Koku Halüsinasyonu: Koku duyusunu etkileyen halüsinasyon çeşididir. Koku halüsinasyonunda hoş bir koku alınabilir ya da kişi kendi kokusundan tiksinebilir.
İşitsel Halüsinasyon: Halüsinasyonun en yaygın çeşididir. Bu ses normal veya sinirli bir şekilde bir şeyler anlatan insan sesi olabilir anlamsız bir ses de.
Dokunsal halüsinasyon: Birinin vücuduna dokunduğunu hissetmek veya herhangi bir hareket hissetmektir.

Halüsinasyonun Nedenleri Nelerdir?
Bunama, hezeyan, şizofreni gibi mental hastalıklar halüsinasyonun en yaygın sebepleri arasındadır.
Çok fazla alkol ya da uyuşturucu madde kullanıldığında halüsinasyon görülebilir. Bunun yanı sıra PCP ve LSD gibi halüsinojik ilaçlar da halüsinasyon görülmesine sebep olabilir.
Yeterince uyumamak halüsinasyona sebep olur.
Parkinson hastalığı, epilepsi, psikoz, depresyon ilaçları halüsinasyonları tetikler.
Tüm bunların yanı sıra aşağıdaki problemler de halüsinasyon yaşanmasına sebep olur.

Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilirler?
Doktorunuz öncelikle halüsinasyonlarınıza neyin sebep olduğunu bulmaya çalışır. Medikal geçmişinizi sorgular ve sizi fiziksel olarak muayene eder. Semptomlarınız hakkında size sorular sorar.
Probleminizin belirlenebilmesi için kimi bazı testler yapılması gerekebilir. Örneğin EEG ya da elektroensefalogram ile beyninize oluşan anormal elektriksel aktiviteler tespit edilmeye çalışılır. Bu testler halüsinasyonlarınızın nöbetlere bağlı olup olmadığını gösterebilirler.
Bazı durumlarda MRI da denilen manyetik rezonans görüntülemesi yapılması gerekebilir. Güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları ile vücudunuzun içindeki yapıların bir resmi yapılabilir. Bu test ile halüsinasyonlara neden olabilecek beyin tümörü veya felçlik geçirmiş küçük bir alan tespit edilebilir.
Doktorunuz halüsinasyonlara sebep olan etmenleri tedavi etmeye çalışacaktır. Tercih edilen başlıca halüsinasyon tedavi yöntemleri:
Şizofreni rahatsızlığı veya Alzheimer gibi bunama rahatsızlıkları için ilaç tedavisi
Epilepsi gibi rahatsızlıklar için nöbetleri engelleyici ilaçlar ile tedavi
Göz ile ilgili rahatsızlıklar, makula dejenerasyonu, glokom, katarakt gibi problemlerin tedavisi
Tümörler için ameliyat veya radyasyon tedavisi
Migrenden kaynaklı halüsinasyonlar için triptanlar, beta-engelleyicileri, antikonvülzanlar denilen ilaçların kullanımı
Doktorunuz pimavanserin gibi bir ilacı da salık verebilir. Bu ilaç halüsinasyonların ve bazı Parkinson hastalarını etkileyen psikozlara bağlı sanrıların etkili tedavisinde kullanılmaktadır. 

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

Spam, rahatsız edici söylem ve konudan bağımsız yorumlar silinecektir.