İnternetimi Nasıl Hızlandırırım

Modeminizi Kontrol Edin

Coğrafi internet altyapısı bir yana; yavaş internet bağlantısının öncelikli sebebi genelde kötü performans veren bir modem oluyor. Eğer modeminiz, hali hazırda bağlı olduğunuz internet planına uygun bir modem değilse haliyle bağlantınızı yavaşlatacaktır. Modeminizin bant genişliği ne kadar yüksekse internet bağlantınız da o kadar hızlı ve güçlü olacaktır. İnternet hızlandırma yöntemleri arasında banko sayılabilecek modem özellikleri, internet sağlayıcınız tarafından kolaylıkla kontrol edilebilecek bir durum.


Kablolu İnternet Bağlantısı Kullanın

Wi-Fi teknolojisi elbette internete bağlanırken çok büyük kolaylık ve görece konumdan bağımsız özgürlük sağlamaktadır. Lakin kısa bir Cat6 kablo ile sağlanmış internet bağlantısı, her zaman Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacaktır.

Bilgisayarınız modeme yakın bir konumda ise ve kablolu çalışmak çok sorun olmayacak ise; kablolu internet bağlantısı tercih etmeniz, internet hızınızı arttırma yolları arasında olabilir.

Modeminizi Kapatıp Tekrardan Açın

Kapattıktan sonra bir dakika sayım ve tekrar açın. Burada amaçlanan aslında bir “güç döngüsü” yaratarak internet hızınızı etkileyen bilumum problemleri resetleyerek ortadan kaldırmak. Modeminizi her kapatıp açtığınızda yeni bir IP adresi edinmiş olursunuz, böylece internet bağlantınızda bulunan tüm pürüzleri de ortadan kaldırmak kolaylaşır. Bununla birlikte biraz teknik bilgiye sahipseniz, modeminizin ayarlarını resetleyip yeni bir şifre oluşturmanız da işinize yarayabilir.

Modeminizi ve Diğer Cihazlarınızı Güncelleyin

Gerek kullandığınız internet erişimli cihazlar, gerekse bu cihazlarda var olan yazılımlar; periyodik olarak yeni model ve güncelleme çıkarırlar. Cihazınızı sürekli bir üst teknoloji ile yenilemek çok ekonomik bir çözüm olmayabilir. Ama yazılımlarınızın güncellemelerini mutlaka yapmalısınız.

Yazılım firmaları; yeni teknolojiye ayak uydurabilmek, daha hızlı internet erişimi sunmak, olası güvenlik açıklarını kapamak ve daha birçok nedenle yazılım güncellemesi yayınlar. Bu güncellemeleri almanız, cihazınızın internet erişim performansını da müspet yönde etkiler.
Yazılım güncellemesi yapılan cihazlar, eğer donanım da destekliyorsa, internet erişimini bir miktar iyileştirir.

Modem Sinyal Kanalınızı Değiştirin

Eğer kalabalık bir sitede, apartmanda ya da mahallede ikamet ediyorsanız büyük bir ihtimalle komşularınız ile aynı sinyal alanını paylaşıyorsunuz demektir. Bu da doğru kanal tercihinin internet hızlandırma için önemli bir husus olduğu anlamına geliyor. Modeminizin genel ayarlarından kanal bant genişliği seçeneğinde bulunan opsiyonları takip ederek diğerlerine oranla daha az kullanılan bir kanal bularak bağlantınızı onun üzerinden sağlamanız mümkün.

DNS Adreslerinizi Değiştirin

Domain Name System, yani DNS, internetin tellalı gibidir; sizi internette var olan her şeye bağlayan aracı bir sistemdir. Bu sistemin de iyi ve kötü performans gösteren versiyonları vardır. Eğer DNS sunucunuzun performansı ortalamanın altındaysa bu, internet hızınızı da etkileyecektir. DNS adresinizi otomatik yapmanız en uygun dns sunucularına bağlanmanızı sağlar o yüzden bizim önerimiz manuel dns sunucularını kullanmak yerine otomatik seçeneğini kullanmak.

Virüs Taraması Yapın

Günlük hayatımız içerisinde internet yavaşlığı ne yazık ki sık karşılaştığımız bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçebilmek ise son derece kolay bir çözüm yoludur. Modem ayarından tutunda internet planına kadar her şeyi kontrol ettikten sonra internetin neden yavaş olduğu tam anlaşılamıyorsa o zaman virüs taramasını yapmanız gerekiyor olabilir. Çünkü internet hızlandırmalarınıza ket vurmaya neden olabilecek bir virüs faktörü olabilir. Virüsler, bilgisayarınızda ki bağlantılardan beslenerek internetin yavaşlamasına zemin hazırlayabilirler. İnternet hızlandırma çözüm yolları arasında ise bilgisayarınızda böyle bir parazit olup olmadığını araştırmak olacaktır. Bu yüzden de bilgisayarınızı virüs taramasından geçirebilirsiniz.

WİFİ Şifrenizi Koruyun Sık Sık Değiştirin Gerekirse Mac Şifrelemesi Kullanın

WiFi ağı kullanıcısı ne kadar fazla olursa internet hızı o kadar azalacaktır. Dolayısıyla şifrenizi paylaşmayın. Elbette şifrenizi paylaşmamanız ağınıza kimsenin dahil olmayacağı anlamına gelmez. Siber saldırıların mağduru olmamak için güvenli, sağlam ve tahmin edilmesi zor bir şifre belirleyin.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar