Web Hosting Nedir Web Hosting Ne İşe Yarar

Sanal dünya olarak adlandırdığımız internet; aslında yaşadığımız dünyanın simüle edilmiş versiyonudur. Diğer bir söylemle; internet dünyası kurgulanırken gerçek dünya bire bir kopyalanmıştır. Gerçek dünyada var olan binalar; sanal dünyadaki web siteleridir. Nasıl bir binanın kurulması için bir arsa gerekli ise; sanal bir binanın, yani bir web sitesinin de kurulması için bir arsa gereklidir. Bu arsanın internetteki karşılığına web hosting denir.


Hangi Tür Hosting Seçenekler Var 

Ne tür bir web sitesi kurmak istediğinize bağlı olarak ihtiyacınız olacak hosting hizmeti de farklılık gösterecektir. Örneğin, kişisel bir blog kurmak istiyorsanız temel özelliklere sahip bir hosting hizmeti yeterli olabilir. Ancak e-ticaret sitesi veya işletmeniz için bir kurumsal web sitesi kuracaksanız daha profesyonel bir hosting hizmetinden faydalanmanız gerekebilir.

Her projenin ihtiyaçları farklı olsa da genel olarak neye ihtiyacınız olacağını ele alacağız. Eğer emin olamadığınız noktalar veya sorularınız varsa seçtiğiniz hosting sağlayıcısının teknik ekibiyle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Hosting nedir demişken, seçeneklere de bakalım…

Paylaşımlı Hosting

Hosting sağlayıcıları, genellikle birden fazla kullanıcıyla kaynak paylaşımı yapmanızı sağlayan hizmetler sunuyor. Hangi planı seçtiğinize bağlı olarak, aynı hosting hizmeti üzerinde birden çok web sitesi barındırabilirsiniz. Pek çok sağlayıcı, sınırsız trafik hosting hizmeti de sağlıyor; bu sayede herhangi bir ayda tüketiminizin en üst seviyeye çıkması durumunda sürpriz ek maliyetlerle karşılaşmıyorsunuz.

VDS Sanal Sunucu

Özel bir sanal sunucu, diğer adıyla VDS, birbirinden bağımsız sanal makinelere bölünmüş bir sunucudur. Donanım paylaşımlı kullanıldığı için, sanal sunucunun maliyeti dedicated sunuculara göre genellikle daha düşüktür. En önemli avantajı, VDS’nin garantili kaynakları olmasıdır; bunlar başkalarıyla paylaşılmaz ve nasıl isterseniz öyle kullanabilirsiniz. Bu sayede paylaşımlı hostinge oranla daha fazla kontrole ve esnekliğe sahip olursunuz.

WordPress Hosting

WordPress, dünyada en fazla kullanılan İçerik Yönetimi Sistemlerinden (CMS) biri. Özellikle WordPress’e odaklanan hosting planları da sunucu seviyesinde SSD diskleri, nginx sunucuları gibi sistemleri kullanarak otomatik güncelleme ve yedeklemeleri mümkün kılmanın yanı sıra web sitenizin güvenliğini de sağlıyor.

Dedicated Sunucu

Dedicated sunucu, basit tanımıyla tek bir kullanıcıya ayrılmış fiziksel bir makine veya bilgisayardır. Kullanıcı, bant genişliğinden disk alanına kadar sunucunun tüm kaynaklarını kullanabilir. Dedicated sunucular, özellikle aylık trafik hacmi yüksek olan web siteleri, dosya yükleme ve indirme ihtiyacı fazla olan web siteleri için idealdir.

Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting nedir derseniz, kolay kullanılabilen cPanel’ı VPS’nin gücü ve performansıyla bir araya getiren bir hosting hizmetidir. Kurumsal Hosting ile bant genişliğinin yanı sıra işlemci ve dedike RAM de elde edersiniz ve tüm bunlar yüksek trafiğe sahip, veri ağırlıklı olan ve/veya e-ticaret web sitelerinin ihtiyaç duyduğu unsurlardır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar