Android Rom Nedir, Android'e Rom Yüklemek Ne İşe Yarar?

ROM’un açılımı aslında Read Only Memory’dir. Yani sadece okunabilir. Üstüne herhangi bir işlem yapılmaz zaten bu yüzden Android telefonunuzun ROM’una müdahale edip yeni bir yazılım yüklediğinizde garanti kapsamından çıkar. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan sanırım ROM’lara müdahale etmek mümkündür.

Android cihazlar için gerçekten yüksek performans sunan ve oldukça kaliteli görünen birçok özel yapım ROM yazılımı mevcuttur. Lakin, her ROM yazılımı sizin cihazınıza uyum sağlayamayabilir veya istediğiniz performansı sunamayabilir. Bu nedenle cihazınıza farklı bir ROM yüklemek istiyorsanız öncelikle kullanıcı yorumları hakkında araştırmalar yapmalı ve gerçekten Stock ROM’dan daha kaliteli olduğu düşünülen ROM yazılımlarına yönelmelisiniz.


ROM dosyalarını internette birçok yerde bulabilirsiniz. Genellikle kullanıcıların takip ettiği en büyük kaynaksa XDA Developers Forum adıyla bilinen XDA topluluğudur. Bu topluluk içerisinde yayınlanan ROM’lardan kendi cihazınıza uygun olanı bulup, kurulum rehberindeki adımları takip ederek istediğiniz ROM yüklemesini yapabilirsiniz. Peki, Android cihazınıza ROM yüklediğinizde elde edeceğiniz avantajlar neler olacak;

-Android’in en güncel işletim sistemini kullanabilirsiniz.
-Performansı etkileyici şekilde arttırabilirsiniz.
-Batarya şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz.
-Bloatware yazılımlardan kurtulabilirsiniz.
-Özel tema ve kullanıcı arayüzlerini kullanabilirsiniz.
-Etrafınızdaki diğer Android kullanıcılarını etkileyebilirsiniz.

Android işletim sistemi çerçevesinde 2 çeşit Rom türü vardır, bunlar Stock Rom ve Custom Rom'dur

Stock Rom Nedir
 Herhangi bir markanın işletim sistemi üzerinde oynama yaparak, cihazda en sağlıklı biçimde çalışması için gerekli tüm işlemler akabinde satışa sunduğu cihazda bulunan yazılıma Stock Rom denir.

Örnek olarak Android işletim sistemine sahip olduğunuz cihazınız satın aldığınız zaman içinde bulundurduğu yazılım Stock Rom'dur.

Custom Rom Nedir
 İşletim sisteminin ham/saf hali üzerinde kişi/topluluklar tarafınca değişiklikler ( silme/ekleme/ekstra kısa yol ) yapılarak sunulan yazılıma Custom Rom denir.

Custom Romların ana çıkış felsefesi; Stock Rom'ların içerisinde gereksizlik arzeden uygulamalarını kaldırmak, arayüzü üzerinde optimizasyonlar yapmak ve performans iyileştirmeleri için gerekli adımları sağlamak amacıyla oluşturulmuş yazılımlardır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar