Flutter Nedir, Flutter'in Özellikleri Nelerdir?

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından geliştirilen bir frameworktur. Cross-platformda uygulama geliştirmek amaçlı kullanılır. Yani Flutter ile yazdığımız uygulamamız; web ve hem ios hem de android cihazlarda performans göstermektedir. Yani tek bir kodla birçok platformda çalışabilen bir uygulamaya sahip olabiliyoruz. Bu sayede hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edilebiliriz. Google, ilk olarak Fuschia işletim sisteminini geliştirirken Flutter’ı kullanmıştır. 

Flutter ile mobil uygulama geliştirmek için mobil uygulama geliştirme alanında tecrübenizin olmasına gerek yoktur. Dart programlama dilini kullanan Flutter’ı öğrenerek çok az kodlama bilgisi veya hiç kodlama bilginiz olmadan da uygulama prototipleri ve mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Android ve iOS platformunda 2D mobil uygulamalar geliştirme merkezli Flutter ile marka kimliğini yansıtan uygulamalar tasarlanabilir. Yine Native platformlarda olduğu gibi Flutter’ı kullanarak kamera, konum verisi, internet, depolama ve diğer 3. Parti SDK’lara ihtiyaç duyan mobil uygulamaları geliştirmek mümkündür.
Flutter'in Özellikleri

-Flutter ile uygulamanızda yaptığınız bir değişikliği hot reload özelliği ile hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Yani compile etmek(derlemek) için artık uzun süreler beklemeye gerek yok. Örnek vermek gerekirse Flutter ile varsayılan olarak gelen increment uygulamasını android sdk ile çalıştırmak ortalama 3 dakika iken, Flutter ile bu süre 10 saniye gibi bir süreye düşüyor.

-Flutter kütüphanesi ile hazır gelen birçok widget’ı (ekran aracını) sıfırdan kodlamanıza gerek kalmadan kullanıcı arayüzünüzü oluştururken kullanabilirsiniz.

-Android ve ios için ayrı ayrı uygulama geliştirmek yerine yazacağınız tek kod ile iki platforma da uygulama oluşturabilirsiniz.

-Performans konusunda da oldukça başarılı olduğundan kullanıcıya uygulama içinde akıcı bir deneyim sunabilirsiniz.

-Uygulamanın görsel dizaynıyla pek uğraşmak istemiyorsanız varsayılan olarak gelen android için Material Design ve ios için Cupernito-style temalarıyla uygulamanızın başlangıçtan itibaren iyi görünen bir tasarıma sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Her platformda kolayca kullanılabilen Flutter, geliştiricilerin mobil uygulamalarını hemen geliştirmeye başlamaları için kapsamlı bir framework içerir. Geliştiriciler uygulamalarını geliştirirken Flutter’ın Framework’ünün istedikleri parçalarını kullanabilecekleri gibi diğer Framework’lerin de parçalarından faydalanabilirler.

 Bünyesindeki Material Design ve Cupertino (iOS tarzı) widget’ler, temalar yardımıyla her iki platform için de kusursuz mobil uygulamalar geliştirmeye olanak tanır. İsterseniz bu widget ve layout tasarımlarını kendi istediğiniz şekilde özelleştirebilir, var olmayan yeni ve eşsiz tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Flutter birçok geliştirme ortamının mahrum olduğu Hot reload adında şık bir gerçek zamanlı düzenleme özelliğine sahiptir. Hot Reload ile geliştiriciler uygulamalarını hazırlar veya düzenlerken, gerçek zamanlı olarak yaptıkları değişikliklerin uygulama üzerindeki yansımalarını görebilirler. Böylece uygulama geliştirme aşamasında geliştiricilerin zamanını sünger gibi emen test süreçleri Flutter ile daha sancısız hale getirilir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar