Sanal Pos Nedir, Sanal Pos Nasıl Kullanılır?

Sanal Pos Nedir, Sanal Pos Nasıl Kullanılır?

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal pos denilir.

Sanal POS, internet siteleri ve e-ticaret mağazaları üzerinden müşterilerin kredi ve banka kartı yardımıyla güvenle ödeme yapabilecekleri bir çevrimiçi ödeme kolaylığıdır. Fiziksel mağazalarda müşterilerin kredi kartlarıyla alışveriş yapmalarına imkan sunan POS (Point of Sale) ödeme yönteminin internet için uyarlanmış olanı Sanal POS veya VPOS (Virtual Point of Sale)’dur. Bankalar ve aracı ödeme kuruluşlarınca sunulan Sanal POS servisi sayesinde, müşteriler SSL ve 128 bit’lik şifrelemelerin yapıldığı güvenli sayfalar üzerinden ödeme yapabilirler.

Sanal POS’un Avantajları Nedir ?

İnternet üzerinden yapılan satışlar için bilinen en etkili yöntemdir.Firmanın yerel bir pazardan daha geniş pazarlara, hatta yurtdışına açılmasına olanak sağlar. Firma imajını ve rekabet gücünü olumlu yönde etkiler.Geleneksel satış sürecinden çok daha kısa sürelerde alışveriş olanağı tanır. Zamandan yapılan bu tasarruf, müşteri memnuniyeti ve bağımlılığını arttırır.Sanal POS’ la yapılan alışverişlerde güvenlik son derece yüksektir.

Sanal Pos Nereden Alınır?

Neredeyse tüm bankaların sanal POS hizmeti bulunmaktadır. En bilinenleri Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti BBVA), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası).


Sanal POS başvurusunda aranan koşullar

Bir bankadan sanal POS almak üzere başvuru yapılacağı zaman istenen belirli belgeler var. Şirketin kuruluşunu belgeleyen Ticari Sicil Gazetesi fotokopisi, vergi levhası fotokopisi ve imza sirküleri ve bunların dışında birkaç farklı belge her banka tarafından başvuru sırasında isteniyor. Tam listeyi bankaların web sitelerinden edinebilirsiniz.

Başvuru konusunda istenen belgelerden daha çok önem taşıyan bazı konular var. İnternet üzerinde iş yapan bir şirketin sanal POS edinmesi çok çok kolay değil. Bankalar olası kötüye kullanmaların önüne geçebilmek için ince eleyip sık dokuyorlar. Sanal POS’un kullanılacağı web sitesindeki tüm bağlantıların sağlıklı çalıştığı, sitede yer alan logo ve markalarla ilgili hukuki problemler bulunmadığı, ürün teslimatına ilişkin bilgilerin açıkça yer aldığı, ürünlerin Türkiye’de geçerli olan kanunlara uygunluğu, iletişim bilgilerinin açıkça yer alması gibi konularda emin olunması gerekiyor. Tüm bunları tek bir cümlede özetleyecek olursak, sanal POS edinebilmek için “tam anlamıyla sağlıklı çalışan” bir sanal mağazaya ihtiyacınız var.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar