Seyahat Etmek İçin Yapılan HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.
Kendi oluşturacağınız ve bilet satın alım ve uçuşa kayıt (check-in) sırasında bizimle paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak uçuşa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.


HES Kodu Nereden Alınır ?

Hayat EVE SIĞAR Uygulması ile veya kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek.
Kısa Mesaj Yolu ile Almak için;
HES Kodunu T.C. Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden veya 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve HES Kodunuz için ihtiyacınız olan gün sayısını göndererek hızlı bir şekilde edinebilirsiniz.


HES Kodu Ne Nedir? Ne işe Yarayacak?

"Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak.
"HES kodları kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kodun kontrolü ve yönetimi, tamamen kişinin kendi kontrolünde olacak.
"Bu TC Kimlik numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.
"Kod sayesinde kimse kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak.
"Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak."
Koronavirüsle mücadelede geliştirilen cep telefonu uygulamaları dünya genelinde kişisel veri ve güvenlik tartışmalarını doğurdu.

HES Kodu Seyahat Etmem İçin Yeterli Midir?

HES Kodu seyahat etmeniz için yerlidir ama Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde havalimanında ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar