Tersine Mühendislik Nedir?

Mühendislik sektörlerinde sıklıkla karşılaşılan bir terim olan tersine mühendislik nedir gelin hep birlikte bu konuya açıklık getirelim.

Birlikte işlerlik amacıyla (örneğin; belgesiz dosya formatlarını veya donanım ekipmanlarını desteklemek için) yapılmış tersine mühendislik donanım veya yazılımlarının, patent sahipleri çoğunlukla buna karşı çıksa da ve kendi ürünlerinin herhangi bir sebeple ters mühendisliğe uğramasını engellemeye çalışsa da, legal olduğuna inanılır.

Benzer şekilde, Yazılım mühendisliğindeki kara kutu testinin ters mühendislikle pek çok ortak noktası vardır. Testi yapan çoğunlukla uygulama programlama arayüzüne sahiptir, fakat amaçları, ürüne dışarıdan saldırarak, hataları ve belgelendirilmemiş özellikleri bulmaktır.


Güvenlik denetimi, kopya korumanın kaldırılması(yazılımı kırma, krekleme), tüketici elektronik eşyalarında bulunan erişim önlemesini giderme, gömülü sistemlerin (motor yönetim sistemleri gibi) uyarlanmasında, ev içi tamirat ve uyarlamalarda, düşük maliyetli arızalı donanımlarda (bazı grafik kartları çipleri gibi) ek özelliklerin sağlanmasın da veya sadece merak gidermek gibi amaçlar, tersine mühendisliğin diğer amaçlarındandır.

Mühendislikte, tersine mühendislik ( reverse engineering) kelimesi mevcut bir nesneyi yeniden tasarlama ve imal etme sürecini anlatmak için kullanılır. Bir mühendis sıfırdan bir nesneyi tasarlarken, tasarım için gerekli parametreleri belirler ve nesneyi meydana getiren teknik çizimleri oluşturur.

Tersine mühendilik yapan uzmanlar, elde ettikleri kod bilgilerini kendi programlarına aktarırlar ve ufak değişikler sayesinde telif hakkı bile ödemezler. Ayrıca tersine mühendislik, bir firmanın kendi uygulamasındaki hatalı yerleri ortaya çıkarması için de önemli bir rol oynar. Diğer yandan amatör girişimciler, uygulamaların hangi mantıkla hazırlandıklarını anlayarak faydalı fikirler elde edebilirler. 

Son olarak, tersine mühendislik sıklıkla özel bir aletin dokümanlarının kaybolması (veya hiç yazılmaması) ve onu inşa eden kişinin artık şirket için çalışmaması sebebiyle yapılır.Entegre devreler çoğunlukla modası geçmiş, tescilli sistemler üzerine dizayn edilir, bu şu anlama gelir; işlevselliği yeni teknoloji ile birleştirmenin tek yolu, var olan çip üzerinde tersine mühendislik yapmak ve onu yeniden dizayn etmektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar