Tor Browser(Tarayıcı) ve Tor Ağı Nedir?

Tor Tarayıcı, Tor ağını kullanarak web trafiğinizi anonimleştiren ve çevrimiçi kimliğinizi korumayı kolaylaştıran bir web tarayıcısıdır.Aslında Tor Ağı, temel olarak bir VPN servisi ile benzerlik gösteriyor.

 Tor Browser ile erişilen Tor Ağı, kullanıcıyı Dünya üzerindeki birçok noktadaki farklı bilgisayarlar üzerinden geçiren bir bağlantı sağlıyor. Yani VPN servisinde olduğu gibi Dünya’nın belli bir noktasındaki sunucudan değil de, birçok farklı bölgedeki birçok farklı bilgisayarlar üzerinden erişim sağlıyor.


Bir rakibi araştırıyorsanız, yasal bir anlaşmazlıkta karşıt bir davacı araştırıyorsanız veya ISS'nizin veya hükümetin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bilmesinin ürpertici olduğunu düşünüyorsanız, Tor Tarayıcı sizin için doğru çözüm olabilir.

Birkaç uyarı: Tor üzerinden web'e göz atmak normal internette gezinmekten daha yavaştır ve bazı büyük web hizmetleri Tor kullanıcılarını engeller. Tor Browser bazı ülkelerde de yasaklanmıştır. Buna ülkemiz de dahildir. Ülkemizde internetin daha iyi kontrol edilebilmesi için 2016'nın son aylarına doğru yasak gelmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler ve muhalifler Tor'u bugün çevrimiçi demokrasinin temel taşı olarak benimsedi ve araştırmacılar Tor'un anonimlik özelliklerini iyileştirmek için  çalışıyorlar.Sürekli güvenlik katmanları,iyileştirmeler yayınlanıyor ve tarayıcı güncel tutuluyor. 

Tor Tarayıcı Linux, Mac ve Windows için mevcuttur ve mobil cihazlara da taşınmıştır.  Android kullanıyorsanız, Google Play Store veya F-Droid'de OrBot veya OrFox'u bulun. iOS kullanıcıları OnionBrowser'ı Apple App Store'dan alabilir.

Tor Tarayıcı nasıl kullanılır?

Çoğu kişi için Tor Tarayıcı'yı kullanmak, Chrome veya Firefox'u indirdiğiniz gibi indirip çalıştırmak kadar basittir.

Tor'u hiç kullanmadıysanız, fark edeceğiniz ilk şey, yavaş veya en azından normal internet taramasından daha yavaş olmasıdır. Yine de, Tor yıllar boyunca biraz daha hızlı hale geldi ve iyi bir internet bağlantısıyla, Tor üzerinden YouTube videoları bile izleyebilirsiniz.

.onion  uzantısı

Tor Tarayıcı, yalnızca Tor ağında bulunan .onion uzantılı web sitelerine erişmenizi sağlar. Bu sitelere yalnızca Tor üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu;onion uzantılı örneğin haber sitesinde haberi anonim olarak okumayı mümkün kılar, hükümetin hangi haber sitelerini okuduğunuzu, ne zaman okuduğunuzu ve ne kadar süredir bilmesini istemediğiniz bir ülkede istenen bir özelliktir.


 Tor Browser'in Problemleri

Tor Tarayıcı'yı kullanmak büyük bir sıkıntıyla birlikte gelir: Birçok önde gelen web hizmeti, genellikle yararlı hata mesajları olmadan Tor'a erişimi engeller. Normalde ziyaret ettiğiniz bir site Tor üzerinden ziyaret ederken aniden 404 döndürürse, hizmet büyük olasılıkla Tor trafiğini engeller. Tor'u engellemeyen siteler sizi bir ton captcha'ya tıklamaya itebilir.(Robot olmadığınızı doğrulayın vs.)

Tor Tarayıcı bugün mevcut olan en iyi anonim web tarama sunuyor, ancak bu anonimlik mükemmel değil. Şu anda Tor'u güçlendirmek, hatta yeni nesil bir anonimlik aracı geliştirmek isteyen araştırmacılar ve dünyadaki hükümetler arasında Tor'un anonimlik özelliklerini nasıl kıracağını inceleyen bir silahlanma yarışına tanık oluyoruz .

Tor Browser ve İllegallik Meselesi 

Bazı suçluların Tor'u suç işlemek için kullandığı doğru olsa da, suçlular normal interneti de suç işlemek için kullanıyor. Tor, tonlarca meşru kullanıma sahiptir ve günümüzde birçok kişi tarafından demokrasinin temel taşı olarak kabul edilmektedir.Ülkemizde bilen kişi sayısı bazı ülkelere nazaran oldukça azdır ama dünya genelinde savunucuları vardır.

Sonuç olarak;

Çevrimiçi gizliliğinize önem veriyorsanız Tor Tarayıcı zamanla gelişecek önemli bir araçtır.

Son olarak uyarıda bulunalım;ülkemizde yasal değildir ve bu makale sadece bilgi vermek amaçlıdır.Site ve makale yazarı hiçbir mesuliyet kabul etmemektedir.Güvenli internetler dileriz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar