Windows Defender Nedir? Neden Windows Defender Kullanmalıyız?

Windows Defender Nedir?

Windows Defender ya da daha önceki adıyla Microsoft AntiSpyware Microsoft tarafından geliştirilen ve casus yazılımları karantinaya alan bir yazılımdır. Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10'un bir parçasıdır.

Windows Defender, Windows kullanıcılarının harici bir antivirüs veya koruma kalkanı kullanmaması durumunda işletim sistemini malware ve spyware yazılımlara karşı korumakla yükümlü olan bir koruma yazılımıdır. GIANT AntiSpyware tabanlı olan Microsoft Defender'ın ilk oluşturucusuysa GIATN Company Software Inc.'dir. Windows Defender ücretsiz olarak Windows 2000, XP, Vista ve 7 sürümlerine yüklenebilmektedir. Daha güncel sürümlerdeyse Windows Defender işletim sisteminin kendisiyle birlikte yüklü olarak gelmiştir.

Neden Windows Defender Kullanmalıyız?

Eğer bilgisayarınızda hassas veriler varsa ya da iş ortamında çalışıyorsanız Windows Defender sizin için en uygun seçenek olmayabilir. Ama bilmeniz gereken bir detay var ki bu konuda dikkatli kullanıcıların dahi ilgisini çekecektir. Windows Defender mevcut zararlı yazılımları yüzde 99.8 oranında saptayabiliyor ve bu Defender'ı oldukça makul kılıyor. En azından evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Windows Defender'ın güncellemeleri Windows Update üzerinden alması. Windows Update'i muhtemelen zaten kullanıyorsunuz, bu yüzden Defender'ın güncellenip güncellenmediğini düşünmenize gerek yok.
Windows Defender, kayıt defteri üzerindeki değişikliklerini algılayabiliyor, Kullanıcı Hesabı Denetimi isteklerini sessizce yönetebiliyor ve Kurtarma Ortamı üzerinden zararlıları kaldırabiliyor.

Gerçek zamanlı zararı koruması: Windows Defender, arka planda sessizce çalışarak, sisteminizde çalışan ve erişilen dosyaları aktif olarak tarıyor ve herhangi bir tehdide rastladığında onu durdurup, karantinaya alıyor. Dilerseniz, belirli dosyaları ve klasörleri taramanın dışında bırakabiliyorsunuz.

Bulut tabanlı koruma: Windows Defender, etkin tutmanızı tavsiye ettiğimiz bu özelliği sayesinde zararlı imzalarını Microsoft'a gönderip, diğer tüm Windows Defender kullanıcılarının bundan yararlanmasını sağlayabiliyor. Antivirüs yazılımları her zaman virüslerin bir adım gerisinden geldiğinden, zararlıların ilk yayınlandığı sırada onlara hızla karşılık verebilmek bakımından bu işlevin kritik önemi var.

Çevrimdışı tarama: Bazı zararlıları sisteminiz açıkken temizlemeniz mümkün olmayabilir. Windows Defender bu durumda PC'nizi baştan başlatıp, temizliği Windows başlamadan önce gerçekleştirebiliyor.

Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama: Başka bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız, Windows Defender'ı tamamen devre dışı bırakmanız şart değil. "Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama" adlı yeni işlev sayesinde bilgisayarınız kullanılmadığında otomatik olarak taranmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar