Yazılım Dilleri ve Yazılım Dillerinin Kullanım Alanları

Yazılım Dilleri


1) C#

C#, Microsoft tarafından 90’lı yıllarda Java’nın artan popülaritesine karşı oluşturulmuş bir yazılım dilidir. Microsoft bu dile oldukça destek verdiğinden dolayı şu an bile hala kullanılmakta olup özellikle mobil uygulamalardan bulut uygulamalara ve bilişim sektöründe kullanılan uygulamalara kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

2) Visual Basic

Microsoft tarafından geliştirilen bir diğer yazılım dili olan Visual Basic, nesne tabanlı görsel bir programlama dilidir. Kolay uygulama geliştirmek için de kullanılmaktadır.
Zor ve sıkıcı görülebilecek pek çok işi daha basit ve rahat bir hale getirmesi açısından önemli bir dildir. Programlamanın da basite indirgendiği bir dil olduğundan oldukça popüler bir dildir.

3) Java

Java, oldukça kapsamlı ve yazılım dili denilince ilk akla gelen dillerden bir tanesidir. Pek çok bilgisayar bilimcisi tarafından da tavsiye edilen yazılım dili, oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Nasa’nın uydu sistemlerinden pek çok akıllı cihazın içerisinde Java dilinin kodları gezmektedir. Özellikle yayılma alanı Android’in Java ile geliştirilip yayılması sayesinde olmuştur.
Günümüzde pek çok mobil cihaz Java diliyle yazılan Android işletim sistemiyle çalışmaktadır.

4) HTML

Hiper Metin İşaretleme Dili olarak Türkçe’ye çevrilen HTML yazılım dili, web sayfalarının oluşturulmasında standart bir metin işaretleme dilidir. Bu dili yorumlayabilen programlar tarafından çalışabilen programlar yazılabilmektedir. Özellikle internet tarayıcıları buna bir örnektir.
Tarayıcılar HTML kodlarını okuyarak yorumlar ve görsel hale dönüştürür. CSS ve JavaScript dilleri ile beraber kullanıldığında dinamik web sayfaları oluşturulabilir.

5) CSS

Cascading Style Sheets yani Türkçe adıyla Basamaklı Stil Sayfaları olan CSS dili, HTML’e ek olarak bir elementin nasıl görüneceğini gösteren önemli bir yazılım dilidir.
HTML’de bulunan görselleştirme sıkıntılarını çözen CSS, web sitesinin ön yüz tasarımı için önemlidir. HTML dosyalarının daha anlaşılır bir hale gelmesini sağlaması açısından önemli bir yazılım dilidir.

6) SQL

İngilizcede “Structured Query Language” olan ve Türkçe’ye “Yapılandırılmış Sorgu Dili” olarak geçen SQL, veri yönetmek ve veritabanı tasarlamak için kullanılan bir yazılım dilidir.
Bu yazılım dili ile birlikte ileri bir tarihte kullanılmak üzere saklanan ham verilerin, veritabanı oluşturularak sabit disklerde kullanma imkanını sunmaktadır. Kayıtlı veriler istenirse yeri değiştirilebilir, silinebilir veya özelleştirilebilir. Aratılan veriler daha iyi filtrelenmektedir ve rahat bulunabilmektedir.

7) Python

Son yıllarda ortaya çıkan ve  en popüler dillerden bir tanesi olan Python, bu dili kolaylığından dolayı pek çok yazılımcı ve programcı oldukça beğenmektedir. Kısa ve basit bir şekilde kullanılması ve her yerde kullanılabilen bir dil olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. Java’dan 3 kat kadar daha az kod yazarak ve daha az efor sarf ederek daha kısa zamanda işlerinizi bitirebilirsiniz.

8) Ruby

Ruby öğrenmesi ve yazması oldukça kolay ve daha da önemlisi anlaması kolaydır. Japon bir mühendis olan Yukihiro Matsumoto tarafından 90’larda geliştirilen bu dil, uygulama veya yazılım geliştirenler için oldukça keyifli bir kod yazma deneyimi sunuyor. Nesne bazlı çalışıldığında da oldukça kolaydır.
Web frameworkü de bulunan yazılım, son zamanlarda oldukça popüler olmaktadır.

9) PHP

İngilizce “Hypertext Preprocessor” yani “Üstünyazı Önişlemcisi” 1995 yılında ortaya çıkan PHP web dili, hali hazırdan bulunan web sitelerinin %95’inde halen daha kullanılmaktadır.
Türkiye’de de oldukça yaygın olan yazılım dili, özellikle üniversitelerde bilgisayar mühendisliği bölümlerinde halen öğretilmektedir. Geniş çaplı ve HTML içerisine gömülebilen sunucu taraflı bir yazılım dilidir.

10) Swift

Apple tarafından geliştirilen Swift, mobil cihazları için bu dili geliştirmiştir. IOS ve Appstore’a uygulama geliştiren bir kişinin Swift bilmeden uygulama geliştirmesi imkansızdır.
Oldukça beğenilen ve pek çok kişinin çıktığı 2014 yılından beri öğrenmeye başladığı dil, pek çok uygulama geliştiricisinin vazgeçilmez yazılım dili olmuştur.

11) C++

C++ geliştirilmesinden sonra tüm dünyada en yaygın kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Özellikle söz konusu performans olduğunda C++ daima ilk seçim olmaktadır zira diğer programlama dilleriyle kıyaslandığında C++ çok daha fazla güncellenen bir yazılım dilidir. Son olarak C++ 11 sürümü 2011 yılında yayınlanmıştır.
C++ yazılım dili kullanılarak geliştiriciler tarafından sistem yazılımları, özel yazılımlar, uygulamalar, sürücü yazılımları, kullanıcı taraflı yazılımlar ve gömülü firmware yazılımlar üretilmektedir.  Bugün bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz birçok donanımın dahi sürücüsü C++ programlama dili sayesinde hazırlanmış ve son kullanıcıların kullanımına tahsis edilmiştir.

Yazılım Dillerinin Kullanım Alanları

Web Yazılım Dilleri

Hayatımızın merkezi olan web için bazı programlama dilleri mevcuttur. Bir web geliştiricisinin kesinlikle öğrenmesi gereken dillerin başında PHP gelir. Günümüzde büyük web projelerinde kullanılan PHP dilinin yanında web tasarımın temeli olan HTML, JavaScript, ASP gibi diller öğrenilebilir.

Mobil Uygulama Geliştirmek İçin

Akıllı telefonlarımızda çeşitli uygulamalar kullanırız. Bu uygulamaları yine mobil geliştiriciler yazar. Mobil uygulama geliştirmek uzmanlık derecesi gerektiren bir konudur.  Üzerinde uzun çalışmak ve mantıksal işleyiş üzerine kafa yormak gerekir. Öncelikle Unity, Android Studio, Cocos2d gibi platformları kullanmayı bilmek gerekir. Bu platformlar sayesinde mobil uygulamamızı geliştirebiliriz. Mobil uygulama geliştirmek için bir sürü dil vardır. Bunlardan en yaygın kullanılanları Java, C#, Objective-C, C++ ve Swift gibi diller gelir. Bu dilleri ve platformları kullanmayı öğrendiğimiz takdirde mobil uygulamamızı geliştirebiliriz.

Sunucu İçin Yazılım Dilleri

Sunucularımızı düzenlemek ve çalışmasını sağlamak için de yazılım ve dilleri bilmemiz gerekir. Sunucu tabanlı bazı programlama dillerini öğrenmemiz yeterlidir. Bu diller Python, PHP, ASP.NET, Ruby ve Java dilleridir. Çok fonksiyonlu olan bu dilleri sunucu üzerinde de kullanabiliriz. Uzmanlaşmamız gereken diller bunlardır.

Oyun Geliştirmek İçin Programlama Dili

Bu ekip isteyen ve biraz zor bir iştir. Öncelikle ileri seviye programlama bilmek ve dinamik bir ekibe sahip olmak gerekir. Bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri C ve C# gibi dillerdir.

Masaüstü Uygulama Geliştirmek İçin

Öncelikle bilgisayarlarımızda kullandığımız programlar bu kategoride yer alır. Tek başımıza kolayca geliştirebileceğimiz uygulamaların yanı sıra bizi zorlayacak projeler de olabilir. Bunun için biraz kafa yormak ve yazılım bilgisi gerekir. Bu alan en popüler programlama alanıdır ve yeni başlayanlar için idealdir. Bu alanda en çok kullanılan programlama dilleri Java, Python ve C++ gibi öğrenirsek bize oldukça faydası olacak dillerdir.

Elektronik Devre Programlamak İçin

Bu alanda en bilindik devre örneği Arduino’dur ve Arduino’nun kendi programlama dili vardır.  Bunun yanında en çok kullanılan programlama dilleri ise Python ve C++ gibi programlama dilleridir. Bunun yanında Assembly gibi ileri seviye diller de yer alır.

Yapay Zeka Alanıyla Uğraşmak İsteyenler

Günümüzde bu alanda uzman sayısı fazla değildir. Yani kaynak ve platform ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Fakat kendinizi verirseniz üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey değildir. Haskell, Prolog ve Scala gibi dilleri öğrenerek başlayabilirsiniz.
Bahsettiğim diller genel olarak oldukça fonksiyonlu dillerdir. Fakat içlerinde C++, Java, Python, PHP gibi dilleri öğrenmek size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hemen her alanda kullanılan bu diller ile geleceğe yatırım yapabilir, uygulama veya web sitesi geliştirerek para kazanabilirsiniz. Bunun için biraz kafa yormak yeterlidir. Eğer ekipmanlarınız ve yabancı diliniz varsa programlama sektöründe doğru yoldan ilerleyerek oldukça iyi işler çıkartabilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar