Yazılım Öğrenmenin Kolay Yolları

Yapılmış Olan Projelerin Kodlarını Düzenleyin

Birçok kodlama ve programlama açık kaynak olduğundan, irdelemek için bir yerde bir kod bulmanız çok kolay olacak. Yeni başlayanlar için çok karmaşık olmayan bir şey bulmaya çalışın ve ardından şunlara dikkat ederek kodu yakından inceleyin:

Her bir kod satırının işlevini düşünün. En verimli yöntemi mi kullanmışlar, yoksa bazı şeyleri yapmanın daha iyi yolları var mı?

Daha fazla işlevsellik eklemek veya koda farklı şeyler yaptırmanın yöntemleri üzerinde kafa patlatın..

Kodda herhangi bir hata var mı? Eğer varsa, nerede?
GitHub gibi sitelerde iyi kod parçacıkları bulabilirsiniz, ancak iyileştirmeler yapmayı başarırsanız kodunuzu yeniden paylaşmayı unutmayın!


Yazılım Dili Seçin ve Sabırlı Olun

Aynı şekilde, başlarken bir dile (çoğu durumda) odaklanmak önemlidir, aksi takdirde kafanızın karışması ve sözdiziminin birbirine girmesi çok kolaydır. Başlamak için Python, JavaScript veya HTML / CSS gibi basit bir dil seçin ve ikinciye geçmeden önce ilk dilinizde gelişene kadar bekleyin.

Bu kuralın istisnası, bir front-end web geliştiricisi olmayı planlıyorsanız olacaktır. Bu durumda işe hem HTML’yi hem de CSS’yi birlikte öğrenerek başlarsınız. Bu dillerin hiçbiri kendi başlarına çok kullanışlı değil, bu yüzden çoğu durumda her ikisini de aynı anda kullanmanız gerekecektir.

Ücretsiz Eğitim Veren Siteleri Kullanın

Programlama öğrenmek için eğitim almanıza gerek yok çünkü artık pek çok çevrimiçi ücretsiz kurslar veren eğitim sitesi var. Codecademy, Udacity, W3Schools gibi siteler bunlardan bazıları hatta devletin başlatmış olduğu 1 milyon kişiye istihdam projesinden yararlanabilirsiniz. Bunlar aracılığıyla programlamanın temellerini öğrenebilirsiniz. Böylece kendi küçük ve basit projelerinize başlayabilirsiniz.

Tekrar Tekrar Yazın 

Tekrar tekrar yazmaya gerek yok" demeyin. Yapmaya çalıştığınız projede kopyala/yapıştır kullanmayın. Çünkü ne kadar çok kod yazarsanız o kadar az syntax yani karakter hatasıyla karşılaşırsınız. Dolayısıyla hatalarınızı düzeltirken kodlama öğrenmenizi daha çok pekiştirecektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar