Dünyanın En Ölümcül Canlıları

Bakın bakalım, en büyük korkularımız, kâbuslarımıza giren hayvanların mı öldürme oranı yüksek, yoksa hiç ummadığımız canlıların mı? 

15. Köpekbalıkları: Yılda 8 ölüm
Köpekbalığı saldırıları oldukça nadirdir. Her yıl en az 8 kişi köpekbalıkları yüzünden hayatını kaybediyor.


14. Kurtlar: Yılda 10 ölüm
Kurt saldırıları, kurtların yaşadıkları yerlerde yaygın görülmüyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2002 yılına kadarki 50 yıllık süreçte çok az saldırının gerçekleştiği görülüyor. Her yıl en az 10 kişi kurtlar yüzünden hayatını kaybediyor.


13. Afrika Aslanları: Yılda 22+ ölüm
Afrika Aslanı: Savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük dört kedi türünden biri olan Afrika aslanı, grup halinde yaşar ve avlanır. Kükremesi 5 kilometre öteden duyulabilen Afrika aslanı, Tanzanya'da her yıl yaklaşık 70 kişiyi öldürüyor, Afrika'da ise yılda 250 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.


12. Filler: Yılda 600 ölüm
Fil: Ortalama ağırlığı 16 ton olan filler, ezerek ve dişiyle darbe indirerek her yıl 600 kadar insanın ölümüne neden oluyor.

11. Hipopotamlar: Yılda 500 ölüm
Uzun zamandır, hipopotamların Afrika’daki en ölümcül hayvan olduğu düşünülmekteydi. Hipopotamlar insanlara karşı agresif davranışlarıyla biliniyor, örneğin tekneleri alabora etmek gibi.

10. Tenyalar: Yılda 700 ölüm
Şimdiki ise parazitler dünyasından. Tenyalar kistiserosis isimli bir enfeksiyona yol açıyor ve yılda 700 civarı insanın ölümüne sebep oluyor.

9. Timsahlar: Yılda 1000 ölüm
Timsahlar Afrika’da en çok insan ölümüne sebep olan hayvanlar olarak kabul edilmiş (Birleşik Devletler’in Gıda ve Tarım Organizasyonu kaynaklı), ancak kesin rakamlar elde etmek güç.


8. Ascaris yuvarlak solucanları: Yılda 4.500 ölüm
Ascaris yuvarlak solucanları askariazis isimli bir enfeksiyona yol açıyor ve 2013 yılında yapılan bir yayına göre 4.500 kişinin ölümüne neden olmuş.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre enfeksiyon insanların incebağırsağında oluşuyor ve yetişkinlere göre çocuklarda daha sık görülüyor.

7. Tsetse sinekleri: Yılda 10.000 ölüm
Tsetse sineği uyku hastalığı denen bir hastalığı bulaştırıyor, bu hastalık bir parazit enfeksiyonu olup öncelerde baş ağrıları, ateş, mafsallarda ağrı ve kaşıntı yapıyor, daha sonra bazı ciddi nörolojik sorunlara yol açıyor. Ölüm sayısı azalmış durumda.

Her yıl bildirilen yaklaşık 10.000 yeni vaka ile, yıllık ölümlerin tahmin edilen sayısı da düşmekte.

6. Katil böcekler: Yılda 12.000 ölüm
Katil böcek (öpen böcek olarak da biliniyor), Chagas hastalığını taşımakla meşhur ve ortalama yılda yaklaşık 12.000 kişiyi öldürüyor.

Chagas hastalığı parazit enfeksiyonu olup böcek tarafından bulaştırılıyor, böcek insanları yüzlerinden ısırarak enfeksiyonu bulaştırıyor.

5. Temiz su salyangozu: Yılda 20.000 ölüm
Temiz su salyangozu parazit kurtlar taşıyor ve skistozomiyazis isimli bir hastalığı bulaştırıyor. Bu hastalık şiddetli karın ağrısı, dışkıda ve idrarda kan gözlenmesi ile karakterize.

Milyonlarca insan enfeksiyonu bulaştırıyor ve WHO tahminlerine göre skistozomiyazis kaynaklı 20.000-200.000 ölüm gerçekleşiyor.

4. Köpekler: Yılda 35.000 ölüm
Köpekler ve bilhassa kuduz virüsü taşıyan köpekler, mevcut en ölümcül hayvanlardan biri, ancak virüsün aşı ile önlenmesi mümkün.

Kuduz ile yaklaşık 35.000 ölüm gerçekleşiyor, WHO’ya göre bunların %99’unun sorumlusu köpekler.


3. Yılanlar: Yılda 100.000 ölüm
Yılan ısırmaları 2015 yılından itibaren 100.000’den fazla insanın ölümüne neden olmuş. Daha da kötüsü, esaslı bir panzehirin bulunmaması.


2. İnsanlar: Yılda 475.000 ölüm
Her yıl en az 475 bin kişi insanların kendisi yüzünden hayatını kaybediyor. Böylelikle insanlar insanlara göre en ölümcül hayvan (ve en ölümcül memeli hayvan) olarak tescillendi. Kendimizin en kötü düşmanı henüz değiliz, ama çok yakınız.


1. Sivrisinekler: Yılda 750.000 ölüm
Sivrisinekler kanımızı emerler ve insandan insana virüs bulaştırırlar, hayvan kaynaklı ölümlerde ilk sırayı alırlar.
Sıtma parazitleri taşıyan sivrisinekler, her yıl 750 bin kişinin ölümüne yol açıyor.
Dengue humması da sivrisinekler tarafından bulaştırılan bir hastalıktır, bazı Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yaşayan çocuklar arasında önde gelen hastaneye yatma ve ölüm sebebi olmuştur.

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Sivrisineklerin hiçbir yararı yok boş beleş canlılar cidden sıkıntılı

    YanıtlayınSil

Spam, rahatsız edici söylem ve konudan bağımsız yorumlar silinecektir.