Muhabbet Kuşu Bakımları Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşları, kediler ve köpeklerden sonra en popüler üçüncü evcil hayvanlardır. 
Pahalı değillerdir, ancak onlara kendilerini rahat hissetmeleri için gereken ilgiyi vermek ve bakımlarını yapmak önemlidir.Muhabbet kuşunu alıp ilgilenmeyip bakımlarına dikkat etmemek minicik canların eziyet çekmesine sebep olur ve kuşlar hayatlarını kaybedebilirler.İşte bu yazımızda size muhabbet kuşunun düzenli bakımları nasıl yapılır onu anlatacağız.


Beslenme
evinize bir muhabbet kuşu edindiğiniz zaman herhangi bir petshoptan muhabbet kuşlarına özel yemlerden alabilir ve onun temel gıda ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bununla birlikte sevebileceği ot ve yeşillikleri de deneme yanılma yolu ile ona yedirmeye çalışmanız mümkün.

Barınma
Kuşunuz için bir kafes satın alırken kafesin olabildiğince geniş olmasına ve tel aralıklarının da olabildiğince sık olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer muhabbet kuşunuza içinde uçabilmesi ve özgürce hareket edebilmesi için yeteri büyüklükte bir alan tanımazsanız çok kısa bir sürede onun depresyona girmesine sebep olabilirsiniz. Bununla birlikte kuşunuz size, ortamına ve yeni evine alıştıktan sonra onu düzenli olarak kafesinden salmanızda da fayda olacaktır.Ayrıca kuşunuz için aldığınız kafes oyuncaklarının kafesin boyutuna göre olmasına dikkat edin.Kafesleri bol oyuncakla doldurmak yanlıştır ve kuşun hareket alanını kısıtlar.Kafesi her gün düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Yem kabuklarını ve pislikleri içeren kafesin altlığını temizleyin. Kafesi haftada bir kez su veya sabunla yıkayın. Kafesi temizlerken toksik içermeyen ürünler kullandığınıza emin olun.Ayrıca tahta çubukları sık sık değiştirdiğinize ve yem ve su kaplarını temiz tuttuğunuza emin olmalısınız.


Eğlence
Aynalar, merdivenler, ziller ve kemirme taşları, muhabbet kuşunuzu eğlendirecek araçlardan sadece birkaç tanesi.Onların sağlığına uygun oyuncakları petshoplardan edinebilirsiniz,oyuncakların temiz olmasına ve kuşa zarar vermediğine dikkat etmelisiniz.

Güvenlik
Serbest uçarken açık camlar ya da üstü kaplanmamış aynalar, açık tuvalet kapakları, yanan ocak, kaynayan yemek ya da ortalıkta sallanan ipler gibi pek çok faktör, muhabbet kuşunuz için bir tehlike unsuru oluşturabilir. Güvenliğini her daim göz önünde bulundurmanızda ve onu uçurmadan önce alabileceğiniz tüm önlemleri almanızda fayda vardır.


Sağlık
Muhabbet kuşlarında herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamanız için kuşlarınızı gözlemlemeniz gerekmektedir. Sıra dışı bir durum gözlemlediğinizde ise hemen gerekli müdahaleler yapılmalıdır.Mantar, grip ve benzeri bakterileri kolayca kapabilen muhabbet kuşları doğru beslenmedikleri ve düzgün bir şekilde bakılmadıkları sürece zayıf bünyeleri ile bu tür rahatsızlıklara karşı gelemeyecek halde olabilirler.
Muhabbet kuşlarının hasta olup olmadıkları anlayabileceğiniz bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunlar:
-Dışkısında görülebilen anormallikler.
-Hastalığa göre poposunda kirlililik.
-İştahsızlık.
-Tüyleri mat ve rengi bozuk olabilir.
-Fazla ötmez, bazen hiç ötmez.
-Çok uyur, miskindir.
-Oyun oynamazlar.
-Kendileri tüy bakımı yapmazlar.
-Bitkin bir halleri vardır.
-Anormal hareketler yapabilir.
-Hastalığı ilerlemişse kafesin altında durur/yatarlar.


Kuşunuzda bu yazılanlara dikkat ederseniz; seneler boyu kuşunuzla güzel ve sağlıklı günler geçirebilirsiniz.Daha fazla hayvansevere  kuşu olanlara bu yazımızı ulaştırırsanız bilgilenirler.Mutlu cicikuşlar 😝

Yorum Gönderme

0 Yorumlar