Valorant FPS Artırma Nasıl Yapılır?

Valorant oynarken FPS konusunda sıkıntı yaşayanlar için ve bu sıkıntıyı gidermek için maddeler halinde bir rehber hazırladık.1-) Sürücülerinizin Güncel Olup Olmadıklarını Kontrol Edin

Kullandığınız ekran kartının sürücülerinin güncel olmaması oyunun akıcılığını etkileyen faktörlerden bir tanesi. Ekran kartınız NVIDIA GeForce ise GeForce Experience uygulamasından sürücünüzün güncel olup olmadığını kontrol etmeniz, güncel değilse güncellemeniz gerekiyor. AMD Radeon kullanıyorsanız da Radeon Ayarları’na girerek sürücünüzün güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu iki ekran kartını kullanmıyorsanız da internete ekran kartı modelinizi yazarak en güncel sürücü versiyonunu aratabilirsiniz. Sürücünüzü güncellemenizin oyunun akıcılığında belirgin bir artış yaratması ziyadesiyle mümkün.

2) Quick CPU ile İşlemci Hızınızı Arttırın

Oyun bilgisayarları için birebir olan bu program ile CPU hızınızı arttırabilirsiniz. Genelde FPS oyuncularının çoğunun kullandığı bu program (bizde dahil) çok işinize yarayacak. Programı indirdikten sonra “Nihai Performans” alanını seçin. İşlem bu kadar.

3) Valorant FPS Limitini Sabitleyin

Eğer normal bir bilgisayarınız ve ekranınız varsa yani oyuncu ekipmanlarına sahip değilseniz lütfen fps’i 60’a sabitleyin. Çünkü yüksek bir fps değeri bilgisayarınızı çok fazla yoracaktır ve haliyle bu da bilgisayarınızın ısınmasını sağlayacaktır. Fps drop (Anlık donma) sorunu yaşamak istemiyorsanız fps sabitlemenizde fayda var. 2020 yılı için en güncel ve kesin fps arttırma yolları bu yazıda verilmiştir.

4) Kenar Yumuşatma Ayarını Kapatın 

Kenar yumuşatma ayarlarını kapatırsanız, FPS çok daha arttacaktır. Bu ayarları kapattıktan sonra FPS en azından çok olmasa da arttacaktır.

5) Oyunu Tam Ekranda Oynayın

Valorant oyununu tam ekranda oynayın. Bunu yaptığınız takdirde tüm oyunlarda dahil FPS artışını göz görülür bir artışın olduğunu görebilirsiniz.

6) Masaüstünüzü Temizleyin 

Bilgisayarınızdaki masaüstü kısmı ilk açılan ve sürekli yenilenen bir bölümdür. Bilgisayarınızın bu görünen yüzünü temizlemek, gereksiz dosyaları silmek size bir çok fayda sağlayacaktır. Hatta masaüstüne yeni bir klasör açıp bütün dosyalarınızı oraya atabilirsiniz ve masaüstü arka plan renginizi siyah font yaparak hızınızı artırabilirsiniz. Valorant kasma sorununu çözmek için iyi bir adımdır.

7) Arka Plan Uygulamarınızı Devre Dışı Bırakın

Siz farkında olmasanız da bilgisayarınızda başka işlerle meşgul olurken ve oyun oynarken arka planda çalışan uygulamalar bilgisayarınızı yorar ve fps düşmesine sebep olur bu da oyunun donmasına ve kasmasına yol açar. Ctrl+Alt+Del yaptıktan sonra görev yöneticisine girelim ve üstteki sekmelerden → Başlangıç yolunu izleyerek gereksiz uygulamaları devre dışı bırakalım. Devre dışı bıraktığımız uygulamalar başlangıçta direk olarak açılmaz ve bilgisayarınızın kasma sorunu hallolur. Bu yöntem sayesinde gözle görülür bir şekilde valorant FPS arttırma sağlanır.

8) Bilgisayarınızın Dış Temizliğini Yapın

Bilgisayarınızı yavaşlatan en önemli nedenlerden biri de sıcaklıktır. Fazla ısınan bir bilgisayar her zaman yavaş çalışır ve sistem performansı düşer.
Sıcaklığı düşürmek için ise mutlaka bilgisayarınızın fan bölgesini temizlemeli ve tozlardan kurtulmasını sağlamalısınız. Her ne kadar siz dışarıdan görmeseniz de bilgisayarınız içinde her gün o kadar toz birikiyor ki bu da hava kanallarının tıkanmasına sebebiyet vererek sıcaklık artışına neden oluyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar