Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı(T.C.K.K) Namı diğer "Çipli Kimlik"

Bildiğiniz üzere Türkiye son birkaç yıldır büyük bir dijital dönüşümün içerisinde ve gün geçtikçe büyük küçük demeden hepimizin hayatına girmekte bu dijital yenilikler. Bu kapsamda pek çok şey gibi kimliklerimiz de değişiyor ve yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarına(T.C.K.K) geçiş yapılması gerekiyor. Uzmanlar, şu ana kadar yaklaşık olarak 45 milyon kişinin kimlik kartını çipli kartlarla değiştirdiğini, 2023 yılına gelindiğinde ise eski kimlik kartını kullanan hiçbir Türk vatandaşının kalmayacağını söylüyorlar.Bu çipli kimlik kartlarının faydaları çok fazla olmakla birlikte Türk vatandaşlarına pek çok konuda kolaylık sağlıyor. Özellikle de 2023 yılından sonra kimlik doğrulama işleminin bu kimlik kartları üzerinden yapılacak olması,kimlik sahteciliğinin de önüne geçecek. Böylelikle vatandaşlar, kendilerini artık daha güvende hissedecekler.

İlerleyen dönemlerde yeni kimlik kartları ile pek çok işlem kolaylıkla yapılabilecek Bu bağlamda bazı kurumlarla anlaşmalar yapılacak ve yapılan anlaşmalar kapsamında entegrasyon çalışmaları düzenlenecek. Bu çalışmalarla birlikte Türk vatandaşları, oluşturacakları PIN ve parmak izi gibi ek güvenlik önlemleriyle birlikte işlemlerini daha kolay bir şekilde halledebilecek.Ayrıca bu parmak izleri ile sabıka kayıtları,suç tespitleri daha hızlı ve sistemli bir şekilde yapılabilecek
Yeni kimlik kartlarının dikkat çeken bir diğer yanı ise taklit edilemez olması. Elbette bunu sadece kart bazında düşündüğümüzde taklit edilebiliyor ancak yeni kimlik kartları hem görsel hem de mantıksal anlamda taklitlerinden ayrılabilecek ve kolaylıkla tespit edilecek şekilde geliştirilmiş durumda. Ayrıca bu kartlar bir hayli dayanıklı bir yapıya da sahip.

Uzmanlar, yeni kimlik kartlarının 10 yıl boyunca kullanılabilecek bir malzemeden üretildiğini söylüyorlar ki eski kimlik kartlarının yapısına ve kullanım süresine bakılacak olursa biz bu süreyi daha uzun tutabiliriz

Peki biz bu çipli kimlik kartlarını nasıl alabiliriz?

Öncelikle yapmamız gereken şey kesinlikle nüfus müdürlüğüne gitmek değil.Pandemi döneminde olduğumuz için bu aralar hiçbir yere çat kapı gidememekteyiz alınan kararlara neticesinde nüfus müdürlüklerine randevusuz alım yapılmamakta gelin adım adım çipli kimlik kartı nasıl alınır öğrenelim:
1-Öncelikle https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine giriş yapıyoruz


2-Resimde görüldüğü gibi bir ekran geliyor karşımıza ve buradan T.C Kimlik Kartı(Randevu Al) seçeneğine tıklıyoruz


3-Karşımıza gelen ekranda "Kabul Ediyorum" seçeneğine tıklıyoruz


4-Bu ekrana istenen bilgileri doldurup "Devam Et" seçeneğine tıklıyoruz(korkmanızı gerektirecek bir şey yok tamamen devlete bağlı bir sitedir zaten site adresinde bulunan "gov.tr" bu sitenin resmi bir site olduğunun belirtisidir)


5- Karşınıza gelen ekrandan  il ve ilçe bilgilerinizi seçin ve "Devam Et" seçeneğine tıklayın

6-Şimdi önünze ailenizde olan bireylerin bir listesi çıkacak,bu listeden randevu almak istediğiniz kişi veya kişileri seçin,seçtiğinizde sizden HES kodu istenecektir.HES kodunuzu girin ve "Gerekli durumlarda HES kodumun bitiş süresinin uzatılmasına ve blokelenmesine izin veriyorum" seçeneğinin yanındaki kutuya tik koymalısınız eğer bunu yapmazsanız işleminiz gerçekleştirilmeyecektir,işaretinizi koyduktan sonra devam edin.(HES kodu almayı bilmiyorsanız bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz)

7-Seçtiğiniz kişilerin "Seçilen Kişiler" kısmında olduğundan emin olduktan sonra "İleri" butonuna tıklayın

8-Açılan ekranda "Kişi Seçin" kısmından randevu almak istediğiniz kişi veya kişileri seçin

9-Hemen yandaki kısımdan randevu almak istediğiniz gün ve saati seçip "İleri" butonuna tıklayın

10-Gelen ekrana telefon numaranıza gönderilen kodu ekrandaki ilgili yere girip "İleri"butonuna tıklayın(Kodun 
gelmesi sistem yoğunluğuna bağlı olarak gecikebilir eğer kodunuz altta bulunan "Kalan Süre" sayacı sıfıra ulaşana kadar gelmezse "Onay Kodunu Tekrar Gönder" butonuna basın)Randevunuz alınmıştır şimdi tek yapmanız gereken 25 Türk lirası Kimlik Kartı ücretini ödemek.

Bunun için internet bankacılığınıza girip ödemeler kısmından Kimlik Ücret ödemeleri kısmına gelip ödeme yapabilirsiniz(Eğer internet bankacılığınız yoksa nüfus müdürlüğündeki görevlilerden birinden yardımcı olmasını isteyin para konusunda menuniyetle yardımcı olurlar

Yorum Gönderme

0 Yorumlar